Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Uniwersytet Warszawki na celowniku UODO

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Urząd Ochrony Danych Osobowych analizuje zgłoszenie naruszenia ochrony danych na Uniwersytecie Warszawskim.

Uniwersytet Warszawki na celowniku UODO

Stan faktyczny sprawy

 

Jak czytamy w oficjalnych komunikacie UODO, naruszenie ochrony danych na uczelni polegało na niezamierzonej publikacji repozytorium z danymi studentów, doktorantów i pracowników kilku wydziałów Uniwersytetu, przez co baza z danymi została pobrana przez osobę nieuprawnioną. Z uwagi na wysokie ryzyko dla praw lub wolności osób (np. ryzyko tzw. kradzieży tożsamości), administrator powiadomił o naruszeniu także osoby, których dane wyciekły. Informację o podatności systemu na wyciek danych administratorowi zgłosił CERT Polska. Uczelnia po pozyskaniu takiej informacji uniemożliwiła dalsze trwanie naruszenia i przystąpiła do analizy zagrożenia.

 

Obowiązek administratora danych

 

Administratorzy danych w przypadku stwierdzenia naruszenia ochrony danych, które może powodować prawdopodobieństwo (wyższe niż małe) szkodliwego (niekorzystnego) wpływu na osoby, których dane dotyczą mają 72 godziny na zgłoszenie takiego incydentu Prezesowi UODO. Chodzi o takie sytuacje, które mogą prowadzić do kradzieży tożsamości, straty finansowej, czy też naruszenia tajemnic prawnie chronionych.
Analizując zgłoszenie UODO może ocenić czy np. administrator podjął właściwe kroki, by ograniczyć dalsze trwanie naruszenia oraz działania mające zapobiegać takim zdarzeniom w przyszłości. W przypadku, gdy administrator nie powiadomił osób, których dotyczy dane naruszenie, a w ocenie organu nadzoru powinien to uczynić, to wówczas może mu nakazać podjęcie takich działań. Celem zgłaszania naruszeń ochrony danych w ciągu 72 godzin jest bowiem podjęcie jak najszybszych działań minimalizujących ryzyko negatywnych konsekwencji dla osób, których dotyczy dany incydent.

 

 

 Źródło:
Oficjalna strona UODO.
 

Data: 17.12.2020 09:00
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo, Gorące tematy, Studia
Słowa kluczowe: Uniwersytet Warszawski, UODO, Obowiązek administratora danych osobowych, dane osobowe studentów
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.