Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Szybka powtórka: Umyślność a nieumyślność, czyli krótko o stronie podmiotowej czynu zabronionego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kodeks postępowania cywilnego czeka kolejna nowelizacja

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Czego dotyczą proponowane zmiany?

Kodeks postępowania cywilnego czeka kolejna nowelizacja

Nowelizacja postępowania egzekucyjnego

 

Nowe przepisy mają umożliwić prowadzenie sprzedaży nieruchomości poprzez licytacje elektroniczne – na wzór istniejących już rozwiązań, umożliwiających sprzedaż ruchomości w takim trybie. W uzasadnieniu czytamy, że umożliwienie prowadzenia sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa dla uczestników czynności procesowych i pozwoli obniżyć koszty.  Projektodawca dodaje także, że w znaczący sposób zmiany przyczynią się również do przyspieszenia egzekucji z nieruchomości, która ze względu na wielość podmiotów w niej uczestniczących jest szczególnie długotrwała. Ponadto, zaproponowane rozwiązanie ma poprawić przejrzystość przetargów i zapobiegać zmowom między osobami licytującymi w celu obniżenia ceny nabycia. Praktyka ta miałaby być   niemożliwa w licytacji odbywającej się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

 

 

E-licytacje nieruchomości

 

Projekt zakłada następujące zmiany.

 

Zaproponowano, aby przetarg w drodze elektronicznej odbywał się wyłącznie na wniosek wierzyciela. W razie braku wskazania takiej formy odbycia przetargu odbywać się on będzie w trybie dotychczasowym. Wniosek o przeprowadzenie przetargu elektronicznego będzie mógł zostać złożony zarówno w pierwszym jak i drugim terminie licytacji.

 

Przetarg będzie przeprowadzany w systemie teleinformatycznym. W pierwszej kolejności komornik udostępniać będzie obwieszczenie o licytacji na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

 

E-przetarg będzie trwał tydzień, wzorem funkcjonujących aukcji elektronicznych. Takie rozwiązanie umożliwi uczestnikom dogodny udział w licytacji i pozwoli na uzyskanie możliwe najwyższej ceny ze sprzedaży nieruchomości.


 

 

 

Wejście w życie nowych przepisów

 

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

 


Źródło:
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw.

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.