Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak znaleźć dobrego adwokata?

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Zagadnienia z dziedziny prawa bywają bardzo trudne do rozwikłania. Osoba, która nie ma doświadczenia i nie obcuje na co dzień z tego typu tematyką, może borykać się z nie lada problemem w prawidłowym zinterpretowaniu przepisów. Często zdarza się, iż niektóre kwestie prawne będą ciekawiły nas w sytuacjach kryzysowych: gdy stajemy przed widmem utraty bliskiej osoby, wpadliśmy w konflikt z prawem, albo musimy podpisać bardzo ważną dla nas umowę. W takim momencie warto udać się do dobrego prawnika, który pomoże uporać się z naszymi problemami. Co, jeśli nie posiadamy kontaktu do profesjonalisty i będziemy musieli skorzystać po raz pierwszy z usług kancelarii? Istnieją trzy drogi szukania "prawnika idealnego", których skuteczność zostanie przeanalizowana w niniejszym artykule.

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Pierwszy sposób - kontakt z szyldu/gazety

 

W większości polskich miast, przy pobliskich sądach rejonowych oraz okręgowych, funkcjonują kancelarie adwokackie, świadczące szerokie usługi prawne swoim klientom. Znajdując się w sytuacji, w której musimy szybko znaleźć kontakt do wielu prawników, wybranie się w takie miejsce, skupiające wiele kancelarii, wydaje się dobrym pomysłem.

 

Podobnie jest ze skorzystaniem z gazety ogłoszeniowej. Często w rubryce informacyjnej znajdują się numery telefonów do reklamujących się prawników. Jest to z pewnością stosunkowo szybki sposób na znalezienie prawnika, w szczególności dla osoby, która ma trudności w sprawnym korzystaniu z internetu. Pytanie jednak, czy takie rozwiązanie jest dobrą metodą na to jak znaleźć dobrego adwokata?

 

Adwokat - Łódź - Kancelaria-kfk.pl

 

Zdania na ten temat są mocno podzielone. Mówi się, że dobry prawnik "nie potrzebuje reklamy". Jest to oczywista nieprawda, która może być krzywdząca dla wielu wspaniałych fachowców z dziedziny prawa. Korzystając jednak z gotowego ogłoszenia nie jesteśmy w stanie zweryfikować (a jeśli już, to telefonicznie - co bywa zawodne) uczciwości i skuteczności funkcjonowania określonej kancelarii adwokackiej.

 

Drugi sposób - eksploracja źródeł internetowych

 

Znacznie bardziej oczywistym i najchętniej wybieranym sposobem jest internetowy "research", który pozwoli nam wyłuskać najlepszych prawników w okolicy. Istnieje wiele przesłanek, które pomogą nam dokonać właściwej analizy. Są to czynniki, na które w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, aby "odsiać" adwokatów, których usługami nie jesteśmy szczególnie zainteresowani. Zatem - jak znaleźć dobrego adwokata za pomocą internetu?

 

Zwróćmy uwagę na pięć najistotniejszych czynników:

  • Charakterystyka pracy kancelarii adwokackiej - po zapoznaniu się ze szczegółowym zakresem usług prawnika będziemy w stanie określić, czy specjalista okaże się nam przydatny. Sprawdzamy to na samym początku, aby nie tracić czasu w przypadku znalezienia adwokata zajmującego się inną dziedziną prawa.
  • Profesjonalna strona online z zakładką z certyfikatami/przebytymi szkoleniami - jeśli chcemy uwiarygodnić rzetelność specjalisty, powinniśmy mieć wgląd w jego dotychczasowe osiągnięcia. Wielu specjalistów tworzy intuicyjne, prywatne strony internetowe, na których znajdują się dokładne dane na temat schematu ich pracy. Bardzo często odnajdziemy także zakładkę zawierającą osiągnięcia i przebyte kursy dodatkowe.
  • Staż na rynku - jest w zawodzie prawnika niezwykle ważny. Doświadczenie w pracy adwokata będzie zazwyczaj skutkować lepszym rozeznaniem się w problemowym temacie. Oczywiście istnieją niechlubne wyjątki, ale rzadko wytrzymują one więcej, niż kilka lat w zawodzie prawnika.
  • Komentarze i oceny w internecie. Dzisiejsze narzędzia internetowe umożliwiają sprawdzenie, jak prawnika oceniali jego byli klienci. System ocen i komentarzy jest dostosowany do platformy, na jakiej będziemy sprawdzać jego renomę. Najczęściej jest to skala pięciogwiazdkowa, dostępna m.in. w opiniach Google. Warto jednak wziąć pod uwagę to, iż część komentarzy może być fałszywa (np. wystawiona przez nieuczciwą konkurencję).
  • Kultura osobista i kontakt interpersonalny. Jeśli wytypujemy już prawnika, który spełnia nasze początkowe założenia, powinniśmy się z nim skontaktować. Może się zdarzyć, iż adwokat będzie wydawał się oderwany od rozmowy, rozkojarzony lub niemiły. W takim wypadku powinniśmy omijać ten kontakt szerokim łukiem.

 

Trzeci sposób - zasięgnij opinii najbliższych

 

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z usług prawnika - nic się nie dzieje. Z pewnością robili to inni, także Twoi znajomi czy członkowie rodziny. Być może ktokolwiek z nich ma pozytywne skojarzenia z danym specjalistą? Jeśli nie wiemy jak znaleźć dobrego adwokata, taki sposób może być naszą ostatnią deską ratunku. Nie zawsze jednak problemy prawne naszych najbliższych będą symetryczne z naszymi.

 

Część doświadczeń może być także źle interpretowana przez znajomych, przez co jeszcze bardziej utrudnimy sobie rzetelny wybór. Możemy także skorzystać z forum prawniczego bądź innego medium, które dostarczy nam wartościowych informacji na temat rzetelnych specjalistów od prawa.

 

 

 

 

Podsumowanie

 

Jak znaleźć dobrego adwokata? Z tych trzech metod najśmielej na czoło wyłania się opcja numer dwa. To dzięki wnikliwej, internetowej analizie jesteśmy w stanie poznać dobrego adwokata od prawa.

 

Życzymy powodzenia w szukaniu najlepszych specjalistów!

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.