Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Szybka powtórka: Umyślność a nieumyślność, czyli krótko o stronie podmiotowej czynu zabronionego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Podsumowanie egzaminu notarialnego 2020

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Poznaliśmy oficjalne wyniki tegorocznego egzaminu notarialnego, który odbył się w dniach 2 – 4 września. Do egzaminu notarialnego w tym roku przystąpiło 488 osób. Ile osób z tego grona może poszczycić się pozytywnym wynikiem?

Podsumowanie egzaminu notarialnego 2020

Liczba osób, które przystąpiła do egzaminu notarialnego w 2020 roku

 

Do egzaminu notarialnego na terenie całego kraju przystąpiło 488 osób. Wśród nich 239 osób ukończyło aplikację notarialną w 2020 r., co stanowi niemal 49 proc. ogółu zdających. Pozostałą grupę zdających stanowiły osoby, które ukończyły aplikację w latach ubiegłych. Było to 158 osób, tj. prawie 32 proc. ogółu zdających oraz osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji. Grupa ta liczyła 91 osób, czyli około 19 proc. wszystkich zdających.


Współczynnik zdawalności na egzaminie notarialnym w 2020 roku

 

Najwyższy poziom zdawalności, niemal 44 proc. uzyskały osoby, które przystąpiły do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji w 2020 r. Spośród osób, które ukończyły aplikację notarialną w latach ubiegłych, pozytywny wynik uzyskało około 31 proc. zdających. Natomiast spośród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji notarialnej, pozytywny wynik uzyskało prawie 15 proc. zdających.


Odwołanie od uchwały o negatywnym wyniku egzaminu notarialnego

 

Od uchwały o negatywnym wyniku egzaminu notarialnego zdającemu przysługuje odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu notarialnego.  

 

 

 

 

Zaświadczenie o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego

 

Zdającym, którzy otrzymali pozytywny wynik z egzaminu notarialnego, Minister Sprawiedliwości wyda zaświadczenie o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego, stosownie do treści art. 76 § 2 ustawy – Prawo o notariacie. Osoby, które zdały egzamin, mogą również złożyć do Ministra Sprawiedliwości wniosek o powołanie na stanowisko notariusza, zgodnie z art. 10 § 1 w zw. z art. 11 ww. ustawy.          

Źródło:
Oficjalna strona MS.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.