Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Podsumowanie tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

26 września adepci prawa zmierzyli się z pytaniami testowymi, stanowiącymi przepustkę do ich wymarzonej aplikacji: adwokackiej, radcowskiej, notarialnej i komorniczej. Czas na podsumowanie tegorocznych egzaminów wstępnych.

Podsumowanie tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze

Egzaminy w specjalnym reżimie sanitarnym

 

Co do zasady formuła egzaminu wstępnego nie zmieniła się. Nowością były jedynie okoliczności przeprowadzenia egzaminu, który odbywał się w cieniu trwającej pandemii. Dlatego też egzamin przeprowadzono w reżimie sanitarnym zgodnym z wytycznymi Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącymi organizowania i przeprowadzania egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą w 2020 r.   

 

28 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 34 komisje ds. aplikacji radcowskiej, 7 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 3 komisje ds. aplikacji komorniczej

 

Egzaminy na aplikacje zostały przeprowadzone jednocześnie w 21 miastach w Polsce przez 72 komisje egzaminacyjne: 28 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 34 komisje ds. aplikacji radcowskiej, 7 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 3 komisje ds. aplikacji komorniczej. W skład każdej z komisji egzaminacyjnej weszli 7 osób: przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez odpowiednie organy samorządów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. W składach komisji egzaminacyjnych na aplikację adwokacką i radcowską znajdą się również prokuratorzy.


100 prawidłowych odpowiedzi przepustką na aplikację

 

Kandydaci na aplikantów rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik z egzaminu wstępnego otrzyma kandydat, który udzieli prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań. Oznacza to, że z nowym rokiem rozpocznie on swoją aplikację.

 

Czas na rozwiązanie testów wynosił 150 minut. W przypadku osób niepełnosprawnych czas na rozwiązywanie testu został wydłużony do 225 minut.


 

 

 

Ile osób przystąpiło w 2020 roku do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze?

 

Do egzaminów dopuszczonych zostało 6 391 osób, w tym na:

  • aplikację adwokacką – 2 371 osób,
  • aplikację radcowską – 3 168 osób,
  • aplikację notarialną – 665 osób,
  • aplikację komorniczą – 187 osób.


W porównaniu z rokiem 2019 do egzaminu przestąpiło niecałe 200 osób mniej. W roku 2019 do egzaminów przystąpiło bowiem 6 535 osób, w tym na:

  •  aplikację adwokacką 2 384 osoby,
  •  aplikację radcowską 3 428 osób,
  • aplikację notarialną 576 osób,
  • aplikację komorniczą 147 osób.


 

Egzaminy te zdało 3 570 osób, co stanowiło niemal 55 proc. zdających.


Źródło:
Oficjalna strona MS.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.