Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Aplikacja 2020: Groźba karalna w świetle przepisów Kodeksu karnego

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W dzisiejszej przedegzaminacyjnej powtórce zajmiemy się zagadnieniem groźby karalnej, której szczegółową regulację znajdziemy w art. 190 Kodeksu karnego.

Aplikacja 2020: Groźba karalna w świetle przepisów Kodeksu karnego

Groźba karalna w świetle Kodeksu karnego

 

Zgodnie z normą art. 190 § 1 KK, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Groźbę karalną jest również groźbą bezprawną (zakres nazwy groźba bezprawna obejmuje także zakres nazwy groźby karalnej, ale jest względem niej nadrzędny). Jak wynika z art. 115 § 12, groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jak również rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej; nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem lub zachowaniem zagrożonym administracyjną karą pieniężną.

 

Uzasadniona obawa

 

Przypisanie odpowiedzialności karnej za przestępstwo groźby karalnej wymaga nie tylko zrealizowania czynności wykonawczych groźby, ale spowodowania stanu, w którym groźba wzbudziła w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona. Ujęty w opisie typu przestępstwa zwrot "uzasadniona obawa" jest zatem warunkiem koniecznym karalności zachowania polegającego na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub osoby jej najbliższej. Uzasadniona obawa, w konstrukcji przepisu art. 190 § 1 k.k., jest tym elementem, który pozwala ująć i zweryfikować, czy subiektywna odczucie obawy pokrzywdzonego co do spełnienia groźby miało obiektywne (uzasadnione) podstawy.

 

 

 

Czytaj też:17 000 złotych stypendium czeka na studentów

 

 

Nie wystarczy zatem to, że pokrzywdzony oświadczy, iż obawiał się spełnienia groźby; konieczne jest bowiem dokonanie oceny, czy jego przekonanie miało obiektywne podstawy w ustalonych okolicznościach. Obiektywizacja podstawy wymaga zaś oceny w oparciu zarówno o osobowość pokrzywdzonego, jak i okoliczności, które pozwalają stwierdzić, że każdy przeciętny człowiek o podobnej osobowości, cechach psychiki, intelektu co pokrzywdzony, w ustalonych okolicznościach, uwzględniając także wcześniejsze ewentualne relacje pomiędzy oskarżonym a pokrzywdzonym, towarzyszące wypowiedziom zachowania, uznałby groźbę za rzeczywistą i wzbudzającą obawę jej spełnienia.

 

 

 

 

Opinia biegłego na okoliczność wzbudzenia obawy groźbą  karalną

 

Czy możliwe jest powołanie biegłego na okoliczność stwierdzenia stanu obawy u osoby pokrzywdzonej? Przed takim pytaniem stanął Sąd Najwyższy. Jak słusznie zauważono,  dopuszczenie dowodu z opinii biegłego psychologa na okoliczność, czy stan psychofizyczny pokrzywdzonej w chwili czynu uzasadniał stan obawy pokrzywdzonej, uznać należy za nieuzasadnione, bowiem takie ustalenia należą do sądu, bo to sąd, a nie psycholog ustala, czy zachowanie oskarżonego stanowi groźbę karalną wyczerpującą znamiona przestępstwa z art. 190 § 1 KK (postanowienie SN z dnia  17 kwietnia 2018 r., V KK 25/18).

 

Forma groźby

 

Forma groźby nie ma znaczenia, groźba może być wyraźna lub dorozumiana. Grozić można słowem, gestem lub innym zachowaniem się, które w zamiarze grożącego ma być zrozumiane jako groźba popełnienia przestępstwa i w rzeczywistości może być tak zrozumiana.

Podstawa prawna:
Art. 190 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz.U. 2020.1444 ze zm.).

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.