Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Ministerstwo Nauki przygotowało rekomendacje dla uczelni na nowy rok akademicki

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Od dawna zarówno studenci, jak środowisko akademickie czekało na rekomendację MN, związane z organizacją nauki w nowym roku akademickim. Trwająca epidemia i związane z nią ograniczenia dotykają także szkolnictwo wyższe. Dotychczas poszczególne placówki podejmowały własne zarządzenia dotyczące nauki w semestrze zimowym. Teraz zalecenia i wskazówki, które mogą stać się punktem wyjścia do tworzenia wewnętrznych procedur, określiło Ministerstwo.

Ministerstwo Nauki przygotowało rekomendacje dla uczelni na nowy rok akademicki

 Kompetencje decyzyjne w rękach władz uczelni

 

Zaskoczenia nie ma. To jaki model kształcenia będzie obowiązywał na uczelni zależy od niej samej. Zgodnie ze stanowiskiem MN, sposób, w jaki szkoły wyższe zorganizują kształcenie w nowym roku akademickim, zależy w całości od władz uczelni. Zdaniem Ministerstwa to władze uczelni mają najlepsze rozeznanie  w zakresie możliwości zorganizowania kształcenia zdalnego, a także wiedzę o specyfice kierunków, na których kształcenie  musi odbywać się w formie tradycyjnej.

 

Model mieszany zalecanym modelem kształcenia

 

 Zgodnie z zaleceniem MN, pożądanym sposobem organizacji kształcenia jest model mieszany, w którym duża część zajęć wykładowych, konwersatoryjnych i seminaryjnych, a także niektóre zajęcia ćwiczeniowe i projektowe, odbywają się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Pozostałe zajęcia odbywają się natomiast w formie stacjonarnej. W sytuacji, kiedy uczelnia będzie realizowała zajęcia w formie bezpośredniej, należy pamiętać o takiej organizacji, która zminimalizuje ryzyko zarażenia. ‒ np. poprzez zmniejszenie liczebności grup, a także takie zmiany w planie zajęć, które nie pozwolą na jednoczesną kumulację zbyt dużej liczby osób.


Inauguracja roku akademickiego online

 

Jak podkreśla MN, planując inaugurację roku akademickiego, trzeba pamiętać o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w regionie – w tym obowiązujących strefach: żółtych i czerwonych. Zaleca przy tym, aby tę ważną dla społeczności akademickiej uroczystość zorganizować w formie hybrydowej. W trybie stacjonarnym, w zmniejszonym składzie i z zachowaniem reguł sanitarnych mogą się odbyć uroczyste posiedzenia uczelnianych senatów. W posiedzeniu stacjonarnym powinni wziąć udział przedstawiciele organów uczelni oraz immatrykulowanych studentów (za ich zgodą). Przy czym liczba uczestników posiedzenia powinna być ograniczona w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Studenci, doktoranci, pracownicy uczelni oraz zaproszeni goście powinni, w miarę możliwości technicznych, mieć możliwość uczestniczenia w inauguracji on-line.

 

 

 

 A jak w dobie pandemii będą funkcjonować domy studenckie?

 

Tak zwane akademiki od zawsze tętniły życiem. Były miejscem niezapomnianych, a wręcz legendarnych imprez studenckich. Niestety ta część studenckiego życia na razie pozostanie jedynie wspomnieniem. Jak zatem będzie wyglądać studenckie życie w dobie pandemii?
Ministerstwo wskazuje, że sposób funkcjonowania domów studenckich powinien być dostosowany do sytuacji, w jakiej znajduje się dana uczelnia oraz do sytuacji epidemiologicznej regionu. Aby zapewnić bezpieczeństwo i zminimalizować możliwość zarażenia studentów, a także pracowników domów studenckich, należy m.in.:

  • ograniczyć kontakt między osobami korzystającymi z domów studenckich,
  • w miarę możliwości zakwaterować studentów w osobnych pokojach z dostępem do węzła sanitarnego,
  • ograniczyć liczbę osób korzystających ze wspólnych obszarów w danym czasie,
  • wprowadzić zakaz przebywania w domach studenckich osób z zewnątrz,
  • zapewnić środki do dezynfekcji (rekomendujemy także zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych na terenie obiektu),
  • zapewnić sprzęt i środki do codziennych prac porządkowych (ze szczególnym uwzględnieniem bieżącej dezynfekcji powierzchni dotykowych – wind, poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, powierzchni płaskich, w tym blatów w pomieszczeniach kuchennych),
  • wyznaczyć pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych,
  • zapewnić pracownikom domów studenckich dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, rękawice jednorazowe) i preparatów do dezynfekcji rąk.

 

 

Źródło:
Oficjalna strona MN.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.