Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem- co wolno, a co jest zabronione?

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem- co wolno, a co jest zabronione?

Ograniczenia w przemieszczaniu się

 

Jednym z podstawowych obostrzeń są dalsze ograniczenia w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy - jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • Wolontariatu - jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego - będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

 

UWAGA! Przemieszczać można się jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 

Rekreacja i spacery w dobie koronawirusa

 

Przepisy wyłączające zakaz przemieszczania się odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zaleca sie, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. 

 

 

 

 

Do  kategorii codziennych potrzeb można zaliczyć także np. jednorazowe wyjście w celach sportowych, typu bieganie czy jazda na rowerze. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

 

Place zabaw wyłączone z użytku

 

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. Podobnie miejskie siłownie i inne tego typu miejsca, które stanowią ośrodek skupisk ludzkich.


Nowe zasady korzystania z komunikacji miejskiej

 

Szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 zmusiło władze do podjęcia bardziej radykalnych kroków w zakresie komunikacji miejskiej. Niestety wraz z zamknięciem szkół przedszkoli, placówek kultury itd. część samorządów ograniczyło również ilość taboru , co spowodowało znaczne zagęszczenie pasażerów w środkach komunikacji miejskiej.  Wychodząc naprzeciw zagrożeniu z tym związanym postanowiono, że w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.


 Obostrzenie dotkną także kościoły

 

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

 

Przebywanie pracowników w zakładzie pracy

 

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.Źródło:
Oficjalna strona: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.