Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kształcenie studentów on-line nawet do 30 września

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Ograniczenia w działaniu uczelni zostały przedłużone do 10 kwietnia, jednak jak wynika z najnowszych rozporządzeń Ministerstwa, kształcenie on-line studentów może potrwać nawet do 30 września.

Kształcenie studentów on-line nawet do 30 września

Zawieszenie zajęć dydaktycznych na uczelniach

 

11 marca Ministerstwo Nauki poinformowało, że z uwagi na stan wysokiego  zagrożenia epidemiologicznego podjęło decyzję o zawieszeniu zajęć na uczelniach wyższych w Polsce. Wówczas poinformowano także, że aby ograniczyć skutki czasowego zawieszenia zajęć i opóźnień w realizacji programu, rozporządzenie pozwala zastąpić tradycyjne nauczanie zajęciami prowadzonymi zdalnie - nawet jeżeli ten sposób prowadzenia zajęć nie został przewidziany w programie danego kształcenia.


Zawieszenie zajęć na uczelniach do 10 kwietnia

 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podpisał 23 marca 2020 r. rozporządzenie ws. przedłużenia ograniczeń działania uczelni w Polsce. Rozporządzenie, które wejdzie w życie 26 marca do 10 kwietnia zawiesza kształcenie na studiach, studiach podyplomowych oraz w innych formach kształcenia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW. Zawieszone będzie również kształcenie doktorantów.  Pracownicy uczelni będą pracować w ograniczonym wymiarze.

 

Obowiązek kształcenia zdalnego i egzaminy on-line

 

Aby zmniejszyć skutki czasowego zawieszenia zajęć wprowadzono  obowiązek zajęć on-line - niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie kształcenia. Wymóg ten dotyczy uczelni i jednostek prowadzących kształcenie doktorantów, które mają możliwość prowadzenia zajęć na odległość. Sprawdzenie efektów nauczania może odbywać się poza siedzibą uczelni - z użyciem technologii informatycznych.

 

Kursy on-line do 30 września

 

Nowe regulacje prawne pozwalają także uczelniom na pełne wykorzystanie przygotowanych materiałów edukacyjnych (kursów on-line) również po zakończeniu okresu zawieszenia kształcenia – ten sposób kształcenia i jego weryfikacja będą mogły być stosowane bez ograniczeń wynikających z przepisów do 30 września 2020 r.

 

Funkcjonowanie uczelni w dobie koronawirusa

 

Tradycyjne funkcjonowanie uczelni jest obecnie niemożliwe. Dlatego nowe rozporządzenie zawiera regulację, zgodnie z którą uchwały, np. senatu czy samorządu studentów, mogą być podejmowane  przez kolegialne gremia tylko wtedy, jeśli są niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni. Uchwały podejmowane mają być w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej - niezależnie od tego, czy taki tryb ich podejmowania został określony w aktach wewnętrznych uczelni.

 

 

 Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Nauki.

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.