Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Zakończył się egzamin komorniczy

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W dniach 3-5 marca odbył się egzamin komorniczy. Był to pierwszy egzamin komorniczy przeprowadzany zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych . Składał się z czterech części pisemnych.

Zakończył się egzamin komorniczy

Egzamin komorniczy 2020

 

Egzamin przeprowadziły 2 Komisje Egzaminacyjne powołane przez Ministra Sprawiedliwości: z siedzibą w Katowicach (obejmująca obszar właściwości Izb Komorniczych w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie oraz we Wrocławiu) oraz w Warszawie (obejmująca obszar właściwości Izb Komorniczych w Białymstoku, Gdańska, Lublinie, Warszawie oraz w Szczecinie). W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodziło 6 osób – 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz 2 przedstawicieli Krajowej Rady Komorniczej.

 

Egzamin komorniczy trwał 3 dni. Każdego dnia egzamin rozpoczynał się o godz. 10.00 i trwał po 360 minut pierwszego i drugiego dnia oraz 480 minut trzeciego dnia.

 

Zadania na egzaminie komorniczym w 2020 

 

Był to pierwszy egzamin komorniczy przeprowadzany zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych i składał się z czterech części pisemnych. Pierwsza i druga cześć egzaminu obejmuje rozwiązanie zadań, dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Trzecia część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania, polegającego na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, podjętych w związku z wniesieniem skargi na czynności komornika. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.


 

 

Ile osób przystąpiło do egzaminu komorniczego w 2020 roku?

 

Do egzaminu dopuszczone zostały 93 osoby. Zdający mieli możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. Z tej ostatniej skorzystało około 91% zdających.
Zdający, którzy zdecydowali się na opracowywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego, korzystali z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.
 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.