Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Przestępstwo kradzieży tożsamości w Kodeksie karnym

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Kradzież tożsamości to celowe używanie cudzych danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, PESEL czy dane adresowe, na ogół w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Zachowanie to stanowi czyn przestępny, penalizowany ustawą karną, ścigany na wniosek pokrzywdzonego.

Przestępstwo kradzieży tożsamości w Kodeksie karnym

Przestępstwo kradzieży tożsamości

 

Zgodnie z  art. 190a § 2 Kodeksu karnego, kradzież tożsamości polega na podszywaniu się pod inną osobę, wykorzystując jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Czyn ten obwarowany jest sankcją karna w wymiarze do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem kradzieży tożsamości jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

 Odpowiedzialność karna za przestępstwo kradzieży tożsamości 

 

Przepis art. 190a § 2 k.k. nie warunkuje odpowiedzialności karnej sprawcy od jednoczesnego wykorzystania wizerunku innej osoby i jej danych osobowych. Przepis posługuje się alternatywą rozłączną tych zachowań, zatem dla popełnienia przestępstwa wystarczające jest  np. tylko wykorzystanie danych osobowych innej osoby. Przykładowo, sprawca logując się do bankowości internetowej i konta pokrzywdzonego, wykorzystuje jego dane osobowe, podszywając się pod niego i dokonując następnie wyłudzeń.

 

 

 

 

Strona podmiotowa przestępstwa kradzieży tożsamości

 

Przestępstwo określone w art. 190a § 2 k.k. może być popełnione wyłącznie w zamiarze bezpośrednim, tak więc dla realizacji jego znamion nie jest wystarczające, aby sprawca jedynie godził się na wyrządzenie swoim działaniem szkody osobie, pod którą się podszywa, wykorzystując jej wizerunek lub dane osobowe.
 Podstawa prawna:
Art. 190a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1950 ze zm.).

 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.