Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Jak zabezpieczyć swoje dane w Internecie?

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Rozwój Internetu sprawił, że coraz więcej rzeczy robimy za pośrednictwem specjalnych aplikacji. Płacenie rachunków, sprawdzanie stanu konta, zamawianie jedzenia, taksówki czy nawet rozmowy z przyjaciółmi mają wymiar online. Niestety, życie „w sieci” ma swoją cenę.

Jak zabezpieczyć swoje dane w Internecie?

Przestępstwo kradzieży tożsamości w Kodeksie karnym

 

Kradzież tożsamości to celowe używanie cudzych danych osobowych, takich jak imię, nazwisko,  PESEL czy dane adresowe, na ogół w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Zachowanie to stanowi czyn przestępny, penalizowany ustawą karną, ścigany na wniosek pokrzywdzonego.

 

Zgodnie z  art. 190a § 2 Kodeksu karnego, kradzież tożsamości polega na podszywaniu się pod inną osobę, wykorzystując jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Czyn ten obwarowany jest sankcją karna w wymiarze do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem kradzieży tożsamości jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

Przepis art. 190a § 2 k.k. nie warunkuje odpowiedzialności karnej sprawcy od jednoczesnego wykorzystania wizerunku innej osoby i jej danych osobowych. Przepis posługuje się alternatywą rozłączną tych zachowań, zatem dla popełnienia przestępstwa wystarczające jest  np. tylko wykorzystanie danych osobowych innej osoby. Przykładowo, sprawca logując się do bankowości internetowej i konta pokrzywdzonego, wykorzystuje jego dane osobowe, podszywając się pod niego i dokonując następnie wyłudzeń.


 Jak ustrzec się przed kradzieżą tożsamości?

 

Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą bronią jest dobre hasło. Problem polega na tym, że złamanie hasła nie jest dla hakera rzeczą niemożliwą, dlatego wymyślając zabezpieczenia musimy być szczególnie uważni.

 

 

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych w Internecie?

 

Niestety, nie ma szans by w 100% uchronić się przed niebezpieczeństwem kradzieży danych. Jednak możemy je znacznie zminimalizować. Oto kilka rad:

  1. Stwórz hasło trudne do odgadnięcia;
  2. Unikaj haseł z imieniem, nazwiskiem, datą urodzin, czy nazwą ukochanego zwierzaka;
  3. Nie zapisuj haseł na kartkach, łatwo dostępnych dla osób postronnych;
  4. Nie przekazuj haseł innym osobom;
  5. Jedno konto – jedno hasło (nigdy nie używaj tego samego hasła do wielu kont);
  6. Często zmieniaj swoje hasło.

 

Podstawa prawna:
Art. 190a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1950 ze zm.).
 


 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.