Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy wykaz krajów objętych zakazem lotów
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Nowe regulacje procesowe związane z postępowaniami administracyjnymi

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

25 listopada 2018 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, wprowadzająca nowe regulacje procesowe związane z postępowaniami administracyjnymi.

Nowe regulacje procesowe związane z postępowaniami administracyjnymi

Zarządca sukcesyjny jako uczestnik postępowania administracyjnego

 

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych, wynikających z prowadzenia przedsiębiorstwa strony, w razie jej śmierci w toku postępowania, jeżeli został ustanowiony zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem strony, na jej miejsce wstępuje zarządca sukcesyjny. W przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego do postępowania toczącego się z udziałem zarządcy sukcesyjnego na jego miejsce wstępują następcy prawni zmarłego.

 

Przesłanki zawieszenia postępowania

 

Zmodyfikowana została również przesłanka zawieszenia postępowania, ustalona w art. 97 § 1 pkt 1 k.p.a. Według jej nowej treści zawszenie postępowania ma nastąpić w razie śmierci strony lub jednej ze stron, jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłej strony albo zarządcy sukcesyjnego do udziału w postępowaniu nie jest możliwe i nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 30 § 5, a postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe (art. 105). Ustalono także – w art. 97 § 3a k.p.a. – dodatkową przesłankę takiego zawieszenia, zgodnie z którą zawieszenie ma nastąpić w razie wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, gdy postępowanie toczyło się z udziałem zarządcy sukcesyjnego, jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłego do udziału w postępowaniu nie jest możliwe i nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 30 § 5, a postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe (art. 105).

Podstawa prawna:
Art. 61 ustawy z 5.07.2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629).
Art. 30, art. 97, art. 99 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.).
 


 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.