Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowe wakaty na stanowisku referendarza sądowego w sądach w całej Polsce
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Prawnik także może zostać tłumaczem przysięgłym

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Wielu absolwentów prawa zastanawia się, jaką drogę zawodową wybrać. Większość decyduje się na aplikację. Nie brakuje też młodych prawników, którzy wybierają zawód tłumacza.

Prawnik także może zostać tłumaczem przysięgłym

Zaprzysiężenie tłumaczy przysięgłych

 

W dniu 7 listopada 2018 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się ceremonia zaprzysiężenia tłumaczy przysięgłych. Ślubowanie złożyły 62 nowe osoby. Specjaliści zarówno z tak popularnych języków jak angielski, rosyjski czy niemiecki, jak i języków w Polsce mniej popularnych, jak indonezyjski czy gruziński.

 

Ślubowanie

 

Ślubowanie, złożone zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego, przyjął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Składający ślubowanie zostali także zaznajomieni z najważniejszymi uprawnieniami i obowiązkami tłumaczy wynikającymi z przepisów ustawy o zawodzie tłumaczy przysięgłych, a także przepisów procesowych prawa karnego i cywilnego.

 

Tłumacz jako organ pomocniczy wymiaru sprawiedliwości

 

Należy podkreślić, że tłumacze przysięgli pełnią ważną role, jako organy pomocnicze wymiaru sprawiedliwości. W tym miejscu należy podkreślić konieczność posiadania przez tłumaczy przysięgłych nie tylko doskonałej znajomości języka obcego, ale także umiejętności interpretacji prawa i poruszania się między systemami prawnymi różnych państw.

 

Tłumacz przysięgły jako osoba zaufania publicznego

 

Tłumacz przysięgły jest osobą zaufania publicznego, specjalizującą się w przekładzie m.in. dokumentów procesowych, urzędowych i uwierzytelnianiu obcojęzycznych odpisów takich dokumentów. Posiada także uprawnienia do poświadczania tłumaczeń i odpisów wykonanych przez inne osoby.

 

 

Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

 

Aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego należy zdać egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości. Osoby, które uzyskały uprawnienia tłumacza przysięgłego w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej mogą starać się o uznanie kwalifikacji na mocy przepisów ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 

Ilu jest obecnie tłumaczy przysięgłych?

 

Obecnie na prowadzonej przez Ministra Sprawiedliwości liście tłumaczy przysięgłych figuruje ok. 11 tysięcy tłumaczy z 52 języków. Pomimo wysokiego poziomu trudności, jaki cechuje egzamin na tłumacza przysięgłego, chętnych do wykonywania tego zawodu nieustannie przybywa.

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.