Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Główne założenia najnowszej nowelizacji Kodeksu spółek handlowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC auta - kiedy ubezpieczyciel żąda zwrotu pieniędzy?

5/5 z 3 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Nawet mając wykupione ubezpieczenie komunikacyjne OC, możesz ponieść koszty wyrządzonej szkody. Są sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie, a potem będzie się domagać od Ciebie ich zwrotu.

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC auta - kiedy ubezpieczyciel żąda zwrotu pieniędzy?

Zdarzenie poza terytorium Unii Europejskiej

 

Wyjeżdżając za granicę, musisz się upewnić, czy wykupione w Polsce ubezpieczenie OC obowiązuje w danym kraju. Może dojść do sytuacji, że spowodujesz wypadek za granicą, firma wypłaci odszkodowanie, ale potem będzie miała prawo domagać się zwrotu pieniędzy od sprawcy – czyli Ciebie. Aktualne ubezpieczenie OC za granicą potwierdza tzw. Zielona Karta, o którą musisz się starać przed wyjazdem. Niektóre firmy dają ją za darmo, w ramach OC, inne pobierają dodatkowe opłaty. Zielona Karta nie obowiązuje we wszystkich krajach, co warto sprawdzić przed wyjazdem.

 

Wypadek pod wpływem środków odurzających

 

Ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za szkody, które zostały wyrządzone przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu, psychotropów czy innych środków odurzających. Policjanci przyjeżdżający na miejsce zdarzenia mają obowiązek przeprowadzić badania trzeźwości. W sytuacjach spornych zabierają sprawcę na posterunek i wykonują badania krwi.

 

Przestępstwo

 

Ubezpieczyciel zażąda zwrotu poniesionych kosztów z tytułu wypłaty odszkodowania, jeżeli dowiedzie, że wypadek miał związek z działaniem przestępczym, np. kradzieżą, transportem nielegalnych towarów, czy wandalizmem. Podobnie będzie, gdy sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia.

ubezpieczenie-oc-samochodu.jpg

 

Wypadek skutkował zanieczyszczeniem środowiska

 

Nie przewoź zakazanych towarów, czyli np. paliwa, odpadów czy trujących płynów. Jeżeli ubezpieczyciel dowie się, że wypadek (np. wyciek toksycznych substancji) spowodował skażenie środowiska – może zażądać zwrotu pieniędzy. Wystrzegaj się przewożenia osób za pieniądze – w takich sytuacjach ubezpieczenie komunikacyjne OC może wyłączyć towarzystwo z odpowiedzialności za szkodę.

 

Wypadek spowodowała osoba bez uprawnień do jazdy

 

Jeżeli wypadek spowoduje małoletnie dziecko, które zabrało auto rodzicowi – za powstałe szkody trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni." - mówi doradca porównywarki OC Klaro. Nie ucz nieletniego dziecka kierowania samochodem na własną rękę (np. na polanie czy parkingu) – od tego są szkoły jazdy, gdzie przyszli kierowcy są chronieni dodatkowym ubezpieczeniem. Wyjątkiem są sytuacje, w których osoba bez prawa jazdy ratowała komuś życie (np. wiozła do szpitala).

 

 

Nie pożyczaj auta osobom bez ważnego w kraju prawa jazdy, ponieważ w razie zdarzenia poniesiesz wysokie i podwójne koszty naprawy (swojego auta i poszkodowanego).

 

Pamiętaj, że:

  • ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować Cię na piśmie o powodach, dla których domaga się zwrotu pieniędzy;
  • w sytuacjach spornych masz prawo do reklamacji, zgłoszenia się do Rzecznika Finansowego lub skierowania sprawy do sądu;
  • możesz również zakwestionować kwotę, jeżeli uznasz, że kalkulacja kosztów była zawyżona.
Data: 05.11.2018 19:07
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Gorące tematy, Studia, Finanse studenta
Słowa kluczowe: Odszkodowanie z ubezpieczenia OC auta, OC, AC, ubezpieczenie samochodu, autocasco
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.