Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: EGZAMIN RADCOWSKI 2019. Zadanie z prawa gospodarczego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

W sądach brakuje referendarzy sądowych

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Po raz kolejny Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o wolnych stanowiskach referendarza sądowego. W których sądach brakuje referendarzy sądowych? Oto lista.

W sądach brakuje referendarzy sądowych

Sądy szukają referendarzy sądowych

 

Ogłoszenie o wolnych stanowiskach referendarza sądowego obejmuje poniższe sądy rejonowe:

  • Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku - 1 stanowisko,
  • Sąd Rejonowy w Łańcucie - 1 stanowisko,
  • Sąd Rejonowy we Wrześni - 1 stanowisko.

 

Wymagania na stanowisku referendarza sądowego

 

Na stanowisko referendarza sądowego może być mianowany ten, kto: posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich; jest nieskazitelnego charakteru; ukończył wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra prawa lub zagraniczne uznane w Polsce; ukończył 24 lata; zdał egzamin referendarski, sędziowski, prokuratorski, notarialny, adwokacki lub radcowski lub ukończył aplikację sędziowską albo aplikację prokuratorską.

 

Nabór kandydatów na referendarzy sądowych

 

Nabór kandydatów organizuje się w drodze konkursu, który ma na celu wyłonienie kandydata o największej wiedzy i najwyższych umiejętnościach, predyspozycjach i zdolnościach ogólnych, niezbędnych do wykonywania obowiązków referendarza. Prezes sądu nie ogłasza konkursu, jeśli obsadzenie zwolnionego lub przydzielonego stanowiska następuje przez przeniesienie referendarza sądowego.

 

 

Niezależność referendarzy

 

W zakresie wykonywanych obowiązków referendarz jest niezależny co do treści wydawanych orzeczeń i zarządzeń określonych w ustawach. Referendarze zatrudnieni na obszarze tego samego sądu okręgowego co najmniej raz w roku odbywają zebranie referendarzy okręgu. Zebranie zwołuje prezes sądu okręgowego. Zebranie referendarzy okręgu zajmuje stanowisko we wszystkich sprawach istotnych dla wykonywania zadań przez referendarzy, wybiera na okres kadencji przedstawiciela, reprezentuje referendarzy okręgu wobec organów sądu okręgowego. Przewodniczącym zebrania referendarzy okręgu jest referendarz najstarszy wiekiem.

 

Przeniesienie referendarza na inne miejsce służbowe

 

Referendarz może zostać przeniesiony na inne miejsce służbowe tylko za jego zgodą. Przeniesienia na inne miejsce służbowe na obszarze danej apelacji dokonuje prezes sądu apelacyjnego, a poza obszar apelacji - Minister Sprawiedliwości. O wolnym stanowisku referendarza sądowego Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej. Referendarz sądowy zainteresowany przeniesieniem na inne miejsce służbowe może w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia złożyć do Ministra Sprawiedliwości wniosek o przeniesienie. W przypadku obsadzenia wolnego stanowiska przez przeniesienie referendarza sądowego na inne miejsce służbowe Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej dokonanie przeniesienia.

 

Podstawa prawna:

Art. 149, art. 149a, art. 151, art. 151a ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (T.j. Dz.U.2018.23).

Źródło:

Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.

Data: 10.04.2018 19:17
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo, Kariera, Aplikacje, Gorące tematy, Studia, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: sąd, referendarz sądowy, sąd okręgowy, sąd rejonowy
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.