Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: EGZAMIN RADCOWSKI 2019. Zadanie z prawa gospodarczego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Ministerstwo Sprawiedliwości poszukuje chętnych sędziów i referendarzy sadowych zainteresowanych pełnieniem nadzoru nad działalnością komorników sądowych

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiło się ogłoszenie o poszukiwaniu sędziów i referendarzy sądowych zainteresowanych delegowaniem do Ministerstwa Sprawiedliwości w celu sprawowania nadzoru nad działalnością komorników sądowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości poszukuje chętnych sędziów i referendarzy sadowych zainteresowanych pełnieniem nadzoru nad działalnością komorników sądowych

Kogo poszukuje Ministerstwo?

 

Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji, poszukuje sędziów lub referendarzy sądowych zainteresowanych delegowaniem do pełnienia czynności administracyjnych w charakterze głównego specjalisty lub wizytatora do spraw nadzoru nad działalnością komorników sądowych. Oferta skierowana jest do osób posiadających wiedzę i doświadczenie orzecznicze w sprawach z zakresu prawa egzekucyjnego. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie swojego CV, zawierającego również niezbędne informacje wskazujące na pogłębioną znajomość problematyki prawa egzekucyjnego.

 

Z wybranymi kandydatami zostaną przeprowadzone rozmowy. Ministerstwo Sprawiedliwości nie zwraca kosztów dojazdu kandydatów na  rozmowę.

 

Słowem przypomnienia

 

Przypomnijmy, że 28 lutego Sejm przyjął dwie ustawy, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które całościowo reformują działalność komorników, tj. ustawę o komornikach sądowych, a także odrębną ustawę o kosztach komorniczych. Ustawy te zastąpią obecnie obowiązującą ustawę z 29 sierpnia 1997 r.  o komornikach sądowych i egzekucji. Oto główne założenia nowych ustaw.

 

Zgodnie z nową ustawą o komornikach sądowych, w sposób istotny zwiększone zostają uprawnienia nadzorcze i kontrolne Ministra Sprawiedliwości nad komornikami. Będzie on mógł, w ramach postępowania administracyjnego, z urzędu podejmować działania prowadzące nawet do usunięcia komornika z zajmowanego stanowiska, a wcześniej do zawieszenia go w czynnościach, jeśli komornik rażąco naruszy prawo.

 

 

Zwiększony ma zostać również realny nadzór prezesów sądów rejonowych nad funkcjonowaniem komorników. Tak, aby nadzór nad komornikami sprawowany był bezpośrednio tam, gdzie komornicy działają. Ustawa daje prezesom sądów rejonowych uprawnienia do odsunięcia komornika od wykonywanych czynności na 30 dni i wnioskowania, bezpośrednio do Ministra Sprawiedliwości, o odwołanie komornika ze stanowiska. Dotąd takich uprawnień prezesi sądów rejonowych nie posiadali. W myśl ustawy zostaną oni zobligowani do podjęcia każdorazowo działań wobec komorników, którzy naruszają prawo lub zasady etyki zawodowej. Jeśli prezes sądu rejonowego dopuści się rażącego zaniechania w nadzorze nad podległym komornikiem, sam narazi się na odwołanie ze stanowiska.

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.