Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nadchodzi duża reforma procesu cywilnego i karnego. Przedstawiono jej założenia
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Czy rodzinne postępowanie informacyjne wyeliminuje zawodowych pełnomocników w sprawach o rozwód i separację?

5/5 z 3 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Zapowiedziana szeroka reforma prawa rodzinnego i procedury cywilnej zakłada wprowadzenie do porządku prawnego nowej instytucji, jaką jest rodzinne postępowanie informacyjne. Rodzinne postępowanie informacyjne ma w zamyśle projektodawców wyeliminować konieczność korzystania z pomocy zawodowych pełnomocników w sprawach o rozwód czy separację. Przyjrzyjmy się więc głównym założeniom nowej instytucji KPC.

Czy rodzinne postępowanie informacyjne wyeliminuje zawodowych pełnomocników w sprawach o rozwód i separację?

Jakich spraw dotyczyć będzie rodzinne postępowanie informacyjne?

 

Nowe przepisy zakładają, że rodzinne postępowanie informacyjne będzie dotyczyło wyłącznie spraw, w których są dzieci. ma ono umożliwić rodzicom, spotkanie na neutralnym gruncie i uzgodnić takie kwestie jak m.in. opieka nad dziećmi czy alimenty.

 

Główne założenia nowej instytucji

 

Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać sprawy o rozwód i separację w rodzinach z dziećmi. Ma dać małżonkom miesiąc na porozumienie w sprawach dzieci, których dobro jest najważniejsze. Rodzinne postępowanie informacyjne nie będzie przeprowadzane w przypadkach, gdy małżonek znęca się nad rodziną.

 

Rodzinne postępowanie informacyjne groźne dla radców prawnych i adwokatów?

 

Autorzy projektu wskazują, że główną rolę w rodzinnym postępowaniu informacyjnym będą odgrywać mediatorzy, którzy uzgodnią warunki rozwodu, kwestie opieki nad dziećmi i wysokość alimentów. Dzięki temu sam rozwód, jeśli do niego dojdzie, powinien przebiegać znacznie sprawniej i bezkonfliktowo, bez kosztownej potrzeby angażowania adwokatów.

 

 

Co istotne dla samych stron postępowania, rodzinne postępowanie informacyjne będzie bezpłatne i to państwo weźmie na siebie ciężar poniesienia kosztów postępowania, które doprowadzić ma do ugodowego zakończenia sporu. Wskazuje się także, że wprowadzona instytucja usprawni postępowania sądowe. Jak wskazuje MS, większość spraw rozwodowych, w których dochodzi do mediacji, trwa kilka miesięcy. W przypadku rozwodu bez zastosowania mediacji sprawa trwa przeważnie do 2 lat. 

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.