Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nadchodzi duża reforma procesu cywilnego i karnego. Przedstawiono jej założenia
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Zmiany w przepisach dotyczących alimentów - czyli nowa instytucja prawa rodzinnego pigułce

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Planowana reforma prawa rodzinnego ma realizować przede wszystkim zasadę ochrony dobra dziecka. Z tego względu projektodawca postanowił wprowadzić do obowiązującego porządku prawnego instytucję alimentów natychmiastowych, funkcjonująca równoległe z „tradycyjnymi” alimentami na dziecko. Sądy będą zatem wydawać tzw. alimentacyjne nakazy zapłaty o natychmiastowej wykonalności.

Zmiany w przepisach dotyczących alimentów - czyli nowa instytucja prawa rodzinnego pigułce

Szybsza procedura przyznania alimentów

 

Jak wskazał MS, przygotowane zmiany mają poprawić sytuację dzieci, które nie powinny ponosić konsekwencji tego, że między rodzicami doszło do konfliktu. Temu celowi służyć ma wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Przyznanie alimentów natychmiastowych ma się odbywać w ciągu kilku dni. Szybkie uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności, bowiem ubiegający się o alimenty rodzice będą mogli składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w Internecie.

 

Ponadto alimentacyjne nakazy zapłaty o natychmiastowej wykonalności będą mogli wydawać nawet referendarze, a to zdecydowanie przyspieszy procedurę i usprawni pracę sądów.

 

Taka sama wysokość alimentów natychmiastowych

 

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana według jednej uniwersalnej zasady. Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa (zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności), która pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie. Na dziś wynosiłoby ono 460 zł na jedno dziecko, 840 na dwoje dzieci, a 1140 zł – na troje. Dla porównania średnia wysokość alimentów zasądzonych w 2016 r. wyniosła 577 zł, a w pierwszej połowie 2017 r. – 590 zł. Co ważne, uzyskanie alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi do domagania się wyższej kwoty alimentów w zwykłym postępowaniu. Każdy będzie mógł o nie zabiegać, choć po dłuższym czasie. Intencją wprowadzenia nowych, dodatkowych rozwiązań  - alimentów natychmiastowych - jest to, by samotni rodzice w prosty i szybki sposób mogli otrzymać pieniądze. Zachowana zostanie możliwość odwołania się od alimentów natychmiastowych.

 

 

Coś za coś

 

Poza wprowadzeniem instytucji alimentów natychmiastowych, projektodawca przewidział jeszcze inną zmianę w zakresie obowiązku alimentacyjnego. Otóż projekt przewiduje, że obowiązek alimentacyjny dotyczący dziecka będzie automatycznie wygasał, gdy skończy ono 25. rok życia. Obecnie trzeba o to występować do sądu.

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.

Data: 12.03.2018 12:32
Autor/źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Studia, Powtórki do egzaminów
Słowa kluczowe: KRO, alimenty, obowiązek alimentacyjny, alimenty natychmiastowe, nakaz zapłaty, referendarz sądowy, , zasada ochrony dobra dziecka
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.