Prawo wykroczeń
Ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku, ma na celu wskazanie podmiotu obowiązanego do pokrywania kosztów postępowania w sprawach o wykroczenia, powstałych w toku czynności wyjaśniających przeprowadzanych przez organ podległy władzom jednostek samorządu terytorialnego (straż gminną lub straż miejską), w tym w szczególności należności z tytułu udziału w czynnościach wyjaśniających świadka, osoby mu towarzyszącej, biegłego, tłumacza, specjalisty oraz działającego z urzędu adwokata lub radcy prawnego. Ustawa stanowi, że:
wydatki ponoszone w toku czynności wyjaśniających przeprowadzanych przez organ podległy władzom jednostki samorządu terytorialnego będą tymczasowo wykładane przez właściwą jednostkę samorządu terytorialnego;
Postępowanie cywilne
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza do obowiązującego systemu prawnego przepisy stanowiące podstawę prawną dla sądów rodzinnych do zlecenia kuratorowi sądowemu przeprowadzania wywiadów środowiskowych w postępowaniu wykonawczym prowadzonym w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz po powzięciu przez sąd opiekuńczy wiadomości o zdarzeniu mogącym stanowić podstawę faktyczną do wszczęcia postępowania z urzędu, jak też na etapie postępowania rozpoznawczego w przypadku osób dorosłych. Nowe przepisy wejdą w życie 5 stycznia 2018 roku.
Wybór członków KRS
Po nowym roku wejdzie w życie kontrowersyjna, z uwagi na jej zgodność z Konstytucją RP, ustawa zmieniająca ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zgodnie z nowelizacją, ostatecznego wyboru spośród zgłoszonych kandydatów dokonywać będzie Sejm kwalifikowaną większością 3/5 głosów. Sejm wybierze członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję, większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Pod głosowanie przedstawiona zostanie lista kandydatów przyjęta przez właściwą komisję sejmową. Jeżeli zawarcie porozumienia pomiędzy reprezentowanymi w Sejmie ugrupowaniami politycznymi okaże się niemożliwe – i nie nastąpi wybór kwalifikowaną większością 3/5 – ustawa zakłada możliwość wyboru członków KRS bezwzględną większością głosów. Co więcej, mandat dotychczasowych członków Rady będzie trwał do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa, nie dłużej jednak niż przez 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
Sąd Najwyższy po zmianach
Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym:
Nowe zasady karania posłów i senatorów
Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wprowadza zmianę polegającą na wskazaniu, że podstawą do ukarania posła i senatora będzie także naruszenie przez parlamentarzystę swoim zachowaniem na sali posiedzeń powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego.
Data: | 30.12.2017 09:56 |
---|---|
Autor/źródło: | Zespół portalu sPrawnik.pl |
Kategoria: | Prawo, Aplikacje, Gorące tematy, Studia, Powtórki do egzaminów |
Słowa kluczowe: | prawo wykroczeń, prawo karne, Sąd Najwyższy, KRS, Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, Kodeks postępowania cywilnego, postępowanie cywilne |
WASZE KOMENTARZE