Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Podsumowanie tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Chcesz wesprzeć finansowo swoje dziecko w zakupie mieszkania? Oto, co musisz wiedzieć

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Kupno mieszkania to ogromna inwestycja – szczególnie dla młodego człowieka, który dopiero zaczyna karierę zawodową. Nie powinien więc dziwić fakt, że młodych ludzi w kroku tym często wspomagają rodzice, oferując im środki na ten cel. Co warto wiedzieć o darowiźnie mieszkania na rzecz dzieci? Jak kupić mieszkanie dla dziecka, aby nie płacić wysokich podatków od darowizny?

Chcesz wesprzeć finansowo swoje dziecko w zakupie mieszkania? Oto, co musisz wiedzieć

Darowizna mieszkania czy pieniędzy - co jest korzystniejsze?

 

Podjąłeś decyzję o tym, że wesprzesz finansowo dziecko, umożliwiając mu tym samym kupno mieszkania, o którym marzy? Świetnie – teraz tylko wybierz, która opcja darowizny mieszkania na rzecz najbliższych jest dla Ciebie korzystniejsza. Masz do wyboru 2 możliwości – kupić mieszkanie i przekazać je dziecku lub przekazać mu środki przeznaczone na zakup mieszkania i pozwolić samodzielnie sfinalizować transakcję.

 

Sposoby te różnią się od siebie tylko końcowa fazą procesu przeprowadzenia darowizny. W przypadku darowizny mieszkania w formie aktu notarialnego, nie musisz nic zgłaszać do urzędu skarbowego – zrobi to za Ciebie notariusz. Jeśli jednak przekażesz dziecku pieniądze na kupno mieszkania, musisz poinformować o tym urząd skarbowy w odpowiedni sposób – w przeciwnym razie zapłacisz wysoki podatek.

 

 

Podatek od darowizny pieniędzy – jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić, aby go uniknąć?

 

Jeśli chcesz uniknąć konieczności płacenia podatku od darowizny, koniecznie dopilnuj 3 punktów:

  1. Darowizna od rodziców w formie pieniężnej powinna zostać potwierdzona umową. Nie musisz sporządzać jej u notariusza – wystarczy spisana na kartce umowa, w której rodzic zobowiązuje się do przekazania dziecku środków na zakup mieszkania, a dziecko do ich przyjęcia.

  2. Dokładnie udokumentuj proces przekazania pieniędzy dziecku na zakup mieszkania. Najkorzystniej jest przekazać środki przelewem bankowym – w tej sytuacji adresat i nadawca przelewu są widoczni. Dobrze jest też dokładnie określić cel, na jaki mają zostać przeznaczone pieniądze już w tytule przelewu. Dzięki temu podczas ewentualnej kontroli dziecko będzie mogło łatwo udowodnić w urzędzie skarbowym, że uzyskało pieniądze na kupno mieszkania z darowizny od rodziców.

  3. Fakt otrzymania darowizny od rodziców należy w ciągu 6 miesięcy zgłosić do urzędu skarbowego. Posłuży Ci do tego druk SD-Z2. Jeśli jednak nie dokonasz zgłoszenia darowizny w określonym czasie, musisz liczyć się z karną stawką podatkową w wysokości 20%.

Darowizna od rodziców na konto dewelopera – jak to wygląda?

 

Wciąż sporny punkt stanowi sytuacja, w której rodzic przekazuje darowiznę na zakup mieszkania bezpośrednio na rachunek rozliczeniowy dewelopera, pomijając konto bankowe dziecka. Warunkiem zwolnienia z obowiązku zapłacenia podatku od darowizny jest okazanie dowodu na to, że środki zostały przelane z konta bankowego darczyńcy na rachunek rozliczeniowy obdarowanego – w tej sytuacji jednak takiego dowodu nie ma.

 

Co można zrobić w sytuacji, gdy darowizna od rodziców nie pozostawiła śladów na koncie bankowym dziecka? Okazuje się, że skuteczny sposób na uniknięcie płacenia wysokiego podatku od darowizny stanowi odwołanie się do sądu administracyjnego. Sądy z zasady interpretują sporny przepis podatkowy na rzecz podatnika, argumentując, że przekazanie środków bezpośrednio deweloperowi stanowi tylko ominięcie zbędnego pośrednictwa.

 

Czym kierować się przy wyborze mieszkania dla dziecka?

 

Planując zakup mieszkania dla dziecka, weź pod uwagę jego plany na przyszłość i sytuację rodzinną. O ile studiujące dziecko z pewnością ucieszy się z kawalerki blisko centrum miasta, o tyle dziecko planujące założenie własnej rodziny bardziej zadowoli nieco większe mieszkanie w atrakcyjnej okolicy z dala od miejskiego zgiełku. Jeśli Twoje dziecko posiada potomstwo lub planuje je mieć, rozważ od razu kupno mieszkania, które spełni potrzeby i oczekiwania młodych rodziców. Wszelkie porady, które ułatwią Ci wybranie odpowiedniego lokum dla rodziny z dzieckiem znajdziesz w artykule „Jak kupić mieszkanie przyjazne dzieciom”.

 

Zakup mieszkania dla dziecka to bez wątpienia dość poważny krok. Warto więc dokładnie zapoznać się ze wszystkimi obowiązkami prawnymi i podatkowymi – w ten sposób z pewnością skorzystasz z przysługujących Ci ulg podatkowych i zaoszczędzisz swoje pieniądze.

 

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.