Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Jak liczyć termin przedawnienia w świetle znowelizowanego Kodeksu cywilnego?
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Ważne zmiany w procedurze cywilnej wkrótce wejdą w życie

-6/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

14 lipca 2017 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Jakie zmiany czekają procedurę cywilną?

Ważne zmiany w procedurze cywilnej wkrótce wejdą w życie

Udział osób małoletnich w charakterze publiczności

 

Ustawa zmieniająca umożliwia osobom małoletnim udział w charakterze publiczności w jawnych posiedzeniach sądowych w postępowaniu cywilnym, ale także i sądowo- administracyjnym. Jak dotąd obecność osób małoletnich na rozprawach i posiedzeniach jawnych jest możliwa wyłącznie w postępowaniu karnym. W postępowaniu cywilnym i sądowo-administracyjnym na posiedzenia jawne (poza stronami i osobami wezwanymi) wstęp mają jedynie osoby pełnoletnie.

 

Zezwolenie w zakresie udziału małoletnich w postępowaniu cywilnym lub sądowo- administracyjnym

 

Małoletni będą mogli brać udział w posiedzeniach jawnych zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i sądowo-administracyjnym. Odpowiednie zezwolenie w zakresie udziału małoletnich w postępowaniu cywilnym lub sądowo- administracyjnym będzie wydawać przewodniczący. Nie została wprowadzona dolna granica wieku, która będzie uprawniać małoletniego do wstępu na posiedzenie. Kwestię tę pozostawia się decyzji przewodniczącego, który każdorazowo oceni, czy ewentualny udział takiej osoby małoletniej nie zakłóci przebiegu posiedzenia albo nie narazi tej osoby na demoralizację (z uwagi na treści prezentowane podczas posiedzenia).

 

 

Wejście w życie

 

Opisane zmiany wejdą w życie 14 lipca.

 

Podstawa prawna:
Art. 1, art. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r.o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r., poz. 1136).

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.