Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Zakaz handlu w niedzielę w Polsce i innych krajach europejskich. Fanaberia czy konieczność?

5/5 z 2 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Ostatnie miesiące były dla wielu przedsiębiorców oraz handlarzy bardzo nerwowe z powodu planu wprowadzenia przez obecną ekipę rządzącą zmian odnośnie całkowitego zakazu handlu w niedzielę. Póki co, projekt przewiduje obecnie nie całkowity, lecz częściowy zakaz handlu w niedzielę w naszym kraju. A jak taki zakaz wygląda w innych krajach europejskich i czy wszystkie kraje wprowadziły taki obowiązek?

Zakaz handlu w niedzielę w Polsce i innych krajach europejskich. Fanaberia czy konieczność?

Zwyczaj handlowy

 

W Polsce od kilkunastu miesięcy trwa debata publiczna nad prawną regulacją możliwości handlu w dni świąteczne. Zagłębiając się w przepisy Prawa handlowego w Profinfo.pl, nie znaleźliśmy odpowiedniego zapisu zakazującego ani też nakazującego prowadzenia handlu w niedzielę oraz święta. Nie ma również unijnych przepisów regulujących tego rodzaju działalność w tym okresie. Zazwyczaj to poszczególne kraje członkowskie podejmują decyzję odnośnie tego, czy sklepy mogą zostać w takich dniach otwarte w celu prowadzenia działalności usługowo-handlowej. Ponadto w niektórych krajach, w których nie uregulowano prawnie konkretnych przepisów dotyczących handlu w dni świąteczne, zazwyczaj tego typu kwestie reguluje wewnętrzny zwyczaj danego państwa.

 

Autonomia i restrykcje

 

Całkowita wolność handlu w takie dni, jak niedziela, obowiązuje w wielu krajach europejskich (np. w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Włoszech czy też Wielkiej Brytanii). Restrykcyjne przepisy pod tym względem wprowadziło natomiast kilka państw z naszego kontynentu. Zakupów w dni świątecznie nie zrobimy na pewno w Niemczech i Austrii. Częściowy zakaz handlu obowiązuje także w Belgii, Francji, Gracji, Holandii, Luksemburgu oraz na Węgrzech.

 

Zakaz handlu w niedziele i święta to przepis, który jest obecnie stosowany w sposób restrykcyjny wyłącznie w niektórych krajach europejskich takich, jak Niemcy, Austria i Szwajcaria. W tych państwach obowiązuje całkowity zakaz otwierania placówek handlowych w niedziele oraz święta.

 

Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę wprowadzony w krajach niemieckojęzycznych to tzw. Sonntagsruhe, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „niedzielną ciszę”. W świąteczne dni praktycznie wszystkie sklepy są zamknięte, oprócz stacji benzynowych i sklepików na dworcach kolejowych, a także małych punktów handlowych znajdujących się w pobliżu największych atrakcji turystycznych.

 

Co nas czeka?

 

Obecnie Polska jest szóstym największym pracodawcą nieruchomości handlowych w Europie. Każde duże centrum handlowe zlokalizowane w naszym kraju generuje od 1500 do 3000 miejsc pracy dla osób zatrudnionych podczas budowy inwestycji oraz od 1000 osób będących na etacie po otwarciu obiektu. Według ekspertów z Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH), wprowadzenie zakazu handlu w niedziele spowoduje redukcję zatrudnienia o co najmniej 10 proc., czego efektem będzie likwidacja około 40 000 miejsc pracy. Cięcia etatowe dotknął przede wszystkim kobiet w wieku pomiędzy 25 a 55 rokiem życia, młodych uczących się osób, które pracują wyłącznie w weekendy, a także osób posiadających wykształcenie podstawowe, średnie oraz mających niskie kwalifikacje zawodowe. Ponadto znacząco zmniejszy się konkurencyjność na polskim rynku, a zakaz handlu w niedzielę stanie się swoistą tamą dla dalszego rozwoju gospodarczego naszego kraju. Czy nasz kraj na to stać?

Data: 27.06.2017 13:00
Autor/źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Prawo, Gorące tematy
Słowa kluczowe: prawo handlowe, zakaz handlu w niedzielę, zakaz handlu w niedziele w Polsce, zakaz handlu w niedziele w kraja UE
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.