Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Egzamin adwokacki i radcowski 2018 w statystykach
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kazus: Wpływ postępowania pokrzywdzonego na kwalifikację prawną zachowania sprawcy jako przestępstwa znęcania się

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Dzisiejszy kazus poświęcamy zagadnieniu prawa karnego i problematyce przestępstwa znęcania się.

Kazus: Wpływ postępowania pokrzywdzonego na kwalifikację prawną zachowania sprawcy jako przestępstwa znęcania się

Marian i Zofia żyli w konkubinacie. W okresie od kwietnia 2014 roku Marian, wszczynając nierzadko pod wpływem alkoholu awantury, wielokrotnie używał wobec Zofii przemocy poprzez zadawanie uderzeń po całym ciele, krępowanie ciała, zaklejania ust taśmą klejącą, zamykanie w szafie oraz wyzywanie słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe. Groził jej także pozbawieniem życia. Powodem takiego zachowania była wręcz obsesyjna zazdrość o konkubinę. Zofia nie należała jednak do kobiet „uległych”. W skutek zachowań swojego konkubenta często unosiła głos czy nawet wyzywała swojego konkubenta, co czyniła w odpowiedzi na zachowanie Mariana.

 

Pytania:

  1. Na czym polega przestępstwo znęcania się?
  2. Czy zachowanie pokrzywdzonej wpływa na kwalifikację prawną zachowania Mariana jako przestępstwa znęcania się?

 

Rozwiązanie

 

Ad. 1

 

Przestępstwo znęcania się opisane zostało w art. 207 § 1 – 3 KK. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli czyn określony wyżej połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Jeżeli jednak następstwem czynów określonych wyżej jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

 

 

Znęcanie się jest przykładem konstrukcji prawnej jedności czynów, w świetle której wielokrotność powtarzających się karygodnych zachowań skierowanych na to samo dobro stanowi jedno przestępstwo wieloczynowe. Wyjątkowo za znęcanie można również uznać postępowanie ograniczone do jednego zdarzenia zwartego czasowo i miejscowo, lecz odznaczające się intensywnością w zadawaniu dolegliwości fizycznych lub psychicznych, a zwłaszcza złożone z wielu aktów wykonawczych rozciągniętych w czasie. Znęcanie polega przy tym z reguły na zadawaniu bólu fizycznego lub na działaniu powodującym cierpienia psychiczne ofiary, powtarzającym się albo jednorazowym, lecz intensywnym i rozciągniętym w czasie. Znęcanie jest przy tym przestępstwem intencjonalnym. Może być popełnione tylko z zamiarem bezpośrednim, gdyż znęcanie się ze swej istoty oznacza zadawanie cierpień, a nie tylko godzenie się sprawcy na taki charakter swego zachowania się (zob. uchwała SN z dnia 9 czerwca 1976 r., sygn. akt VI KZP 13/75, wyrok SA w Krakowie z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. akt II AKa 221/14, wyrok SN z dnia 3 listopada 1986 r., sygn. akt Rw 1180/85).

 

Ad. 2

 

Zachowanie Mariana względem swojej konkubiny ewidentnie realizuje znamiona przestępstwa znęcania się. Należy również podkreślić, że działanie sprawcy pozostaje znęcaniem niezależnie od faktu, czy osoba, nad którą sprawca znęca się, sprzeciwia mu się i próbuje się bronić. Środki obronne stosowane przez taką osobę są bowiem usprawiedliwione, gdyż podejmowane są w obronie przed bezpośrednim bezprawnym zamachem na jej dobro (zob. wyrok SA w Szczecinie z dnia 3 marca 2016 r., sygn. akt II AKa 1/16).  A zatem to, że pokrzywdzona unosiła głos, czy nawet wyzywała konkubenta w sytuacji, gdy zachowywała się tak w odpowiedzi na jego zachowanie, nie może zmienić obrazu całokształtu zachowania Mariana.


Podstawa prawna:

 

Art. 207 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny (t.j. Dz.U.2016.1137).

Data: 03.01.2017 09:00
Autor/źródło: Szok Natalia
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Studia, Powtórki do egzaminów
Słowa kluczowe: prawo karne, przestępstwo znęcania się, pokrzywdzony, kodeks karny, sprawca
wydrukuj wyślij znajomemu

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.