Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Nadchodzą zmiany w procedurze karnej

5/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Po prawie karnym materialnym i ustawie o prokuraturze przyszedł czas na zmiany w postępowaniu karnym. Choć wejście w życie nowelizacji jest sprawą przyszłości, to szybkie – ostatnimi czasy – tempo wprowadzania zmian nakazuje przyjąć, że nowelizacja procedury karnej również nastąpi ekspresowo. Sprawdźmy zatem, jakich zmian możemy się spodziewać.

Nadchodzą zmiany w procedurze karnej

Powrót do przeszłości

 

Zmiany w kodeksie postępowania karnego mają nastąpić za sprawą rządowego projektu ustawy. Co zatem ma się zmienić? Zgodnie z założeniami projektu sąd będzie ponownie aktywnym uczestnikiem postępowania, a nie tylko arbitrem. Projekt przywraca model postępowania karnego obowiązujący do 30 czerwca 2015 r. Zakłada on bardziej aktywną rolę sądu – dowody będzie można przeprowadzać nie tylko na wniosek stron, ale także z urzędu. Ponadto w postępowaniu karnym przywrócona zostanie zasada prawdy materialnej, zgodnie z którą podstawę wszelkich rozstrzygnięć powinny stanowić prawdziwe ustalenia faktyczne. Zgodnie z projektem w większości przywrócone mają być m.in. zasady prowadzenia postępowania przygotowawczego i postępowania sądowego w pierwszej instancji.

 

Zmiany w postępowaniu dowodowym

 

Zniesienie kontradyktoryjności postępowania karnego to nie jedyna zmiana. Projekt  m.in. usuwa generalny zakaz dowodowy dotyczący tzw. owoców zatrutego drzewa. Chodzi o obowiązujący od lipca ub. r. przepis, zgodnie z którym niedopuszczalne jest przeprowadzanie i wykorzystywanie dowodów uzyskanych nielegalnie. Wnioskodawca argumentuje, że każda tego typu sytuacja powinna być oceniana indywidualnie, z uwzględnieniem jej wszystkich aspektów. W świetle tez uzasadnienia, proponowana zmiana ma m.in. przeciwdziałać nadużyciom, czyli zamierzonej dyskwalifikacji dowodów.

 

Odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań

 

Projekt zaostrza także odpowiedzialność karną świadków za świadome składanie fałszywych zeznań i wprowadzanie w błąd organów procesowych. Dotychczas groziło za to do 3 lat więzienia – projektowana nowelizacja przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Z odpowiedzialności karnej nie będą zwolnione osoby, które składały fałszywe zeznania z obawy przed grożącą im lub najbliższym odpowiedzialnością karną, wiedząc o przysługującym im prawie odmowy zeznań. Wnioskodawca proponuje też surowsze kary dla biegłych, rzeczoznawców lub tłumaczy przedstawiających fałszywą opinię lub tłumaczenie będące dowodem w sprawie. Osobom tym dotychczas groziło do 3 lat więzienia – po wejściu w życie proponowanych zmian przestępstwo to będzie zagrożone karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Inne zmiany

 

Ponadto projekt zawiera propozycję, by ustanowienie obrońcy z urzędu następowało po weryfikacji stanu majątkowego osoby zgłaszającej taki wniosek.. Projekt rozszerza też m.in.  kompetencje referendarzy sądowych w postępowaniu wykonawczym, czyli takim, które zmierza do wyegzekwowania prawomocnie orzeczonej kary.

 

Etap legislacyjny

 

11 lutego 2016 roku Sejm zdecydował, że rządowy projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 207) trafi do rozpatrzenia w Komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Szacuje się, że projektowane rozwiązania mają wejść w życie 1 kwietnia 2016 r. Analizując dotychczasowa pracę legislacyjną Parlamentu, jak również aktywność Prezydenta RP w podpisywaniu uchwalonych przez Sejm i Senat ustaw należy przyjąć, że wskazany wyżej termin wejścia nowelizacji w życie zostanie zachowany.

 

Źródło:
W artykule wykorzystano informacje dotyczące projektu nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 207) pochodzące ze strony internetowej Sejmu RP pod adresem http://www.sejm.gov.pl.

 

 

 

 

Data: 22.02.2016 15:19
Autor/źródło: Szok Natalia
Kategoria: Prawo, Gorące tematy
Słowa kluczowe: procedura karna, kodeks postępowania karnego, zmiany w postępowaniu dowodowym, zmiany w procedurze karnej
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.