Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowelizacja KPC: Co zmieni się w procedurze cywilnej po 1 marca 2020 roku?
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Szybka powtórka - Przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece

4.9/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Tematem dzisiejszej powtórki przed egzaminem wstępnym na aplikację ogólną będzie analiza przestępstw przeciwko rodzinie i opiece z części szczególnej kodeksu karnego.

Szybka powtórka - Przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece

Bigamia

 

Zgodnie z art. 206 kk, kto zawiera małżeństwo , pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Znęcanie się

 

W świetle przepisów kodeksu, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przepis przewiduje typ kwalifikowany, jeśli powyższy czyn połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa. Sprawca wtedy podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Ponadto, jeśli następstwem wcześniej stypizowanego czynu jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 lat do 12 lat.

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Kodeksu karnego
zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Po pierwsze - uczyć się, po drugie - uczyć się i po trzecie - uczyć się."

 

Rozpijanie małoletniego

 

Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

 

Niealimentacja

 

Karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat podlega, ten kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Jeśli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściąganie odbywa się z urzędu.

 

Porzucenie małoletniego lub osoby nieporadnej

 

Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej 15 lat albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. Powyższy czyn zabroniony posiada także swój typ kwalifikowany, który stanowi, że jeżeli następstwem tego czynu jest śmierć osoby określonej w art. 210 § 1 kk, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

Uprowadzenie małoletniego lub osoby nieporadnej

 

Karze pozbawienia wolności do 3 lat, podlega każdy kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej 15 lat albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny.

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Kodeksu karnego
zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy."

 

Organizowanie adopcji wbrew przepisom ustawy

 

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Podstawa prawna:
art. 206 - 211a - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553).

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.