Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Reforma prawa procesowego:Sędziowie pokoju nie będą prawnikami
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Sejm poszerza zakres bezpłatnych porad prawnych

5/5 z 19 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Przyjęta w zeszłym tygodniu przez Sejm ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma wypełnić lukę w równym dostępie obywateli do porady prawnej. Od stycznia 2016 r. m.in. najubożsi oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mieli do dyspozycji ponad 1,5 tys. punktów bezpłatnej porady prawnej.

Sejm poszerza zakres bezpłatnych porad prawnych

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma umożliwić osobom fizycznym o słabym statusie materialnym lub życiowym bezpłatny kontakt z adwokatem lub radcą prawnym. O ile aktualne, w przypadku takich osób, przepisy przewidują pokrycie kosztów reprezentacji adwokata lub radcy prawnego już w trakcie postępowań (karnych, cywilnych i sądowo-administracyjnych), o tyle na szczeblu przedsądowym takich regulacji nie ma.

 

Uprawniony beneficjent w ramach nowej ustawy otrzyma informacje o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących mu prawach, a także pomoc w sporządzeniu pism, np. wszczynających postępowanie sądowe.

 

Nieodpłatna pomoc prawna nie będzie obejmować spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego. Nie obejmie też zagadnień podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z pomocy tej mogą jednak korzystać podatnicy nieprowadzący działalności lub osoby, które zamierzają otworzyć własny biznes – pomoc obejmuje bowiem tematykę przygotowania do rozpoczęcia działalności.

 

Beneficjenci - nie tylko najubożsi

 

Beneficjentem nieodpłatnej pomocy prawnej od 1 stycznia 2016 r. będą osoby fizyczne, którym w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie takiej pomocy zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej (to m.in. osoby ubogie, sieroty, bezrobotne, niepełnosprawne czy pokrzywdzone przemocą w rodzinie). Będą nimi też posiadacze ważnej Karty Dużej Rodziny, seniorzy powyżej 75. roku życia, weterani oraz poszkodowani w wyniku zdarzeń losowych (np. awarii technicznej), sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych.

 

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy nie ograniczają możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej także przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Muszą oni jednak spełniać wymienione powyżej warunki.

 

Wypełnienie luki

 

Obecnie poradnictwo prawne realizowane jest poprzez udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego i ochrony praw lokatorów (art. 46 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej), a to nie wystarcza. Nowa ustawa poszerza przedmiot udzielanej pomocy o tak istotne gałęzie prawa, jak prawo zobowiązań, prawo spadkowe, prawo administracyjne oraz prawo podatkowe.

 

Bezpłatnej pomocy prawnej będzie udzielać adwokat lub radca prawny, dostępny w punkcie bezpłatnej pomocy 5 dni w tygodniu, minimum 4 godziny dziennie. Do takiej pomocy będzie mógł być również wyznaczony doradca podatkowy oraz absolwent studiów prawniczych, który ma za sobą 3-letnią praktykę zawodową.

Data: 02.07.2015 11:56
Autor/źródło: Miazek Katarzyna
Kategoria: Prawo, Gorące tematy
Słowa kluczowe: usługa prawna, porady prawne, bezpłatne porady prawne, pomoc prawna
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.