Podstawa prawna
Zgodnie z tre¶ci± art. 10 i 11 Prawa upad³o¶ciowego i naprawczego, upad³o¶æ og³asza siê w stosunku do d³u¿nika, który sta³ siê niewyp³acalny. D³u¿nika uwa¿a siê za niewyp³acalnego, je¿eli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowi±zañ pieniê¿nych. Upad³o¶æ wi±¿e siê oczywi¶cie z niewyp³acalno¶ci± okre¶lonego d³u¿nika. Konstrukcja powy¿szych przepisów jednoznacznie wskazuje, ¿e upad³ym mo¿e byæ nie tylko osoba prawna czy te¿ jednostka organizacyjna nieposiadaj±ca osobowo¶ci prawnej, ale tak¿e zwyk³a osoba fizyczna. Warto w tym miejscu nadmieniæ, ¿e upad³o¶æ jakiejkolwiek osoby – czy to fizycznej czy prawnej, rodzi tak naprawdê takie same skutki na gruncie prawa upad³o¶ciowego i naprawczego.
Stan niewyp³acalno¶ci
Dla okre¶lenia stanu niewyp³acalno¶ci bez znaczenia jest przyczyna niewykonywania zobowi±zañ. Niewyp³acalno¶æ istnieje nie tylko wtedy, gdy d³u¿nik nie ma ¶rodków, lecz tak¿e wtedy, gdy d³u¿nik nie wykonuje zobowi±zañ z innych przyczyn. Niewyp³acalno¶æ d³u¿nika istnieje zawsze, gdy nie wykonuje on swoich wymagalnych zobowi±zañ. Oczywi¶cie musimy mieæ na wzglêdzie to, ¿e termin "wymagalnych zobowi±zañ" wskazuje, ¿e uregulowania te nie dotycz± sytuacji, gdy d³u¿nik zalega z zap³at± wy³±cznie jednego zobowi±zania. Niewyp³acalno¶æ stanowi±ca podstawê og³oszenia nastêpuje, gdy d³u¿nik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowi±zañ, bez rozró¿nienia na zobowi±zania o charakterze cywilno- czy publicznoprawnym.
Postêpowanie upad³o¶ciowe
Kolejnym argumentem za mo¿liwo¶ci± og³oszenia upad³o¶ci przez osobê fizyczn± jest to, ¿e w omawianej ustawie mo¿emy odnale¼æ specjalny dzia³ w tym zakresie - Postêpowanie upad³o¶ciowe wobec osób fizycznych nieprowadz±cych dzia³alno¶ci gospodarczej. Zgodnie z tre¶ci± art. 4912 omawianej ustawy, wniosek o og³oszenie upad³o¶ci mo¿e zg³osiæ tylko d³u¿nik. Obwieszczenia postanowienia o og³oszeniu upad³o¶ci dokonuje siê przez og³oszenie w budynku s±dowym oraz zamieszczenie w co najmniej jednym dzienniku o zasiêgu krajowym. S±d niezw³ocznie zwraca siê do naczelnika urzêdu skarbowego w³a¶ciwego dla d³u¿nika o udzielenie informacji, czy d³u¿nik w ci±gu ostatnich piêciu lat przed z³o¿eniem wniosku o og³oszenie upad³o¶ci zg³asza³ fakt dokonania czynno¶ci prawnych podlegaj±cych opodatkowaniu, oraz zasiêga informacji w Krajowym Rejestrze S±dowym, czy d³u¿nik jest wspólnikiem spó³ek handlowych. Sêdzia-komisarz mo¿e zezwoliæ, ¿eby likwidacjê masy upad³o¶ci prowadzi³ upad³y pod nadzorem syndyka.
Zakaz og³aszania upad³o¶ci
S±d oddala wniosek o og³oszenie upad³o¶ci, je¿eli niewyp³acalno¶æ d³u¿nika nie powsta³a wskutek wyj±tkowych i niezale¿nych od niego okoliczno¶ci, w szczególno¶ci w przypadku gdy d³u¿nik zaci±gn±³ zobowi±zanie bêd±c niewyp³acalnym, albo do rozwi±zania stosunku pracy d³u¿nika dosz³o z przyczyn le¿±cych po stronie pracownika lub za jego zgod±. S±d oddala wniosek o og³oszenie upad³o¶ci tak¿e wtedy, gdy w stosunku do d³u¿nika w okresie dziesiêciu lat przed z³o¿eniem wniosku o og³oszenie upad³o¶ci:
Je¿eli upad³y nie wska¿e i nie wyda syndykowi ca³ego maj±tku albo niezbêdnych dokumentów lub w inny sposób nie wykonuje ci±¿±cych na nim obowi±zków, s±d umarza postêpowanie.
Podstawa prawna:
[art. 10, art. 11, art. 4912 Prawa upad³o¶ciowego i naprawczego (Dz.U. z 2015 r. nr 223)]
Data: | 22.07.2015 08:00 |
---|---|
Autor/¼ród³o: | Rodzeñ Rafa³ |
Kategoria: | Prawo, Aplikacje, Powtórki do egzaminów |
S³owa kluczowe: | og³oszenie upad³o¶ci, wniosek o og³oszenie upad³o¶ci, zakaz og³aszania upad³o¶ci, postêpowanie upad³o¶ciowe |
WASZE KOMENTARZE