Za³ó¿ bezp³atne konto Zaloguj siê Zaloguj siê przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeñ na dzi¶
Polecamy: Ograniczenie dostêpu do ¶wiadczeñ medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w ¶wietle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na któr± aplikacjê siê wybierasz?

Powtórka z Prawa upad³o¶ciowego: 4 informacje o og³oszeniu upad³o¶ci osoby fizycznej

4.9/5 z 15 ocen.
(kliknij w gwiazdkê aby oceniæ)

Prawo upad³o¶ciowe i naprawcze nie jest proste, w zwi±zku z tym postanowili¶my przypomnieæ kilka najwa¿niejszych zasad dotycz±cych upad³o¶ci osoby fizycznej. Pamiêtaj, ¿e ca³a powy¿sza ustawa obowi±zuje na tegorocznych egzaminach wstêpnych na wszystkie aplikacje prawnicze.

Powtórka z Prawa upad³o¶ciowego: 4 informacje o og³oszeniu upad³o¶ci osoby fizycznej

Podstawa prawna

 

Zgodnie z tre¶ci± art. 10 i 11 Prawa upad³o¶ciowego i naprawczego, upad³o¶æ og³asza siê w stosunku do d³u¿nika, który sta³ siê niewyp³acalny. D³u¿nika uwa¿a siê za niewyp³acalnego, je¿eli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowi±zañ pieniê¿nych. Upad³o¶æ wi±¿e siê oczywi¶cie z niewyp³acalno¶ci± okre¶lonego d³u¿nika. Konstrukcja powy¿szych przepisów jednoznacznie wskazuje, ¿e upad³ym mo¿e byæ nie tylko osoba prawna czy te¿ jednostka organizacyjna nieposiadaj±ca osobowo¶ci prawnej, ale tak¿e zwyk³a osoba fizyczna. Warto w tym miejscu nadmieniæ, ¿e upad³o¶æ jakiejkolwiek osoby – czy to fizycznej czy prawnej, rodzi tak naprawdê takie same skutki na gruncie prawa upad³o¶ciowego i naprawczego.

 

Stan niewyp³acalno¶ci

 

Dla okre¶lenia stanu niewyp³acalno¶ci bez znaczenia jest przyczyna niewykonywania zobowi±zañ. Niewyp³acalno¶æ istnieje nie tylko wtedy, gdy d³u¿nik nie ma ¶rodków, lecz tak¿e wtedy, gdy d³u¿nik nie wykonuje zobowi±zañ z innych przyczyn. Niewyp³acalno¶æ d³u¿nika istnieje zawsze, gdy nie wykonuje on swoich wymagalnych zobowi±zañ. Oczywi¶cie musimy mieæ na wzglêdzie to, ¿e termin "wymagalnych zobowi±zañ" wskazuje, ¿e uregulowania te nie dotycz± sytuacji, gdy d³u¿nik zalega z zap³at± wy³±cznie jednego zobowi±zania. Niewyp³acalno¶æ stanowi±ca podstawê og³oszenia nastêpuje, gdy d³u¿nik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowi±zañ, bez rozró¿nienia na zobowi±zania o charakterze cywilno- czy publicznoprawnym.

 

Postêpowanie upad³o¶ciowe

 

Kolejnym argumentem za mo¿liwo¶ci± og³oszenia upad³o¶ci przez osobê fizyczn± jest to, ¿e w omawianej ustawie mo¿emy odnale¼æ specjalny dzia³ w tym zakresie - Postêpowanie upad³o¶ciowe wobec osób fizycznych nieprowadz±cych dzia³alno¶ci gospodarczej. Zgodnie z tre¶ci± art. 4912 omawianej ustawy, wniosek o og³oszenie upad³o¶ci mo¿e zg³osiæ tylko d³u¿nik. Obwieszczenia postanowienia o og³oszeniu upad³o¶ci dokonuje siê przez og³oszenie w budynku s±dowym oraz zamieszczenie w co najmniej jednym dzienniku o zasiêgu krajowym. S±d niezw³ocznie zwraca siê do naczelnika urzêdu skarbowego w³a¶ciwego dla d³u¿nika o udzielenie informacji, czy d³u¿nik w ci±gu ostatnich piêciu lat przed z³o¿eniem wniosku o og³oszenie upad³o¶ci zg³asza³ fakt dokonania czynno¶ci prawnych podlegaj±cych opodatkowaniu, oraz zasiêga informacji w Krajowym Rejestrze S±dowym, czy d³u¿nik jest wspólnikiem spó³ek handlowych. Sêdzia-komisarz mo¿e zezwoliæ, ¿eby likwidacjê masy upad³o¶ci prowadzi³ upad³y pod nadzorem syndyka.

 

Zakaz og³aszania upad³o¶ci

 

S±d oddala wniosek o og³oszenie upad³o¶ci, je¿eli niewyp³acalno¶æ d³u¿nika nie powsta³a wskutek wyj±tkowych i niezale¿nych od niego okoliczno¶ci, w szczególno¶ci w przypadku gdy d³u¿nik zaci±gn±³ zobowi±zanie bêd±c niewyp³acalnym, albo do rozwi±zania stosunku pracy d³u¿nika dosz³o z przyczyn le¿±cych po stronie pracownika lub za jego zgod±. S±d oddala wniosek o og³oszenie upad³o¶ci tak¿e wtedy, gdy w stosunku do d³u¿nika w okresie dziesiêciu lat przed z³o¿eniem wniosku o og³oszenie upad³o¶ci:

  • prowadzono postêpowanie upad³o¶ciowe lub inne postêpowanie, w którym umorzono ca³o¶æ lub czê¶æ jego zobowi±zañ albo w którym zawarto uk³ad, lub
  • prowadzono postêpowanie upad³o¶ciowe, w którym nie zaspokojono wszystkich wierzycieli, a d³u¿nik po zakoñczeniu lub umorzeniu postêpowania zobowi±zañ swych nie wykona³, lub
  • prowadzono postêpowanie upad³o¶ciowe wed³ug przepisów tytu³u niniejszego, je¿eli postêpowanie to zosta³o umorzone z innych przyczyn ni¿ na wniosek wszystkich wierzycieli, lub
  • czynno¶æ prawna d³u¿nika zosta³a prawomocnie uznana za dokonan± z pokrzywdzeniem wierzycieli.

 

Je¿eli upad³y nie wska¿e i nie wyda syndykowi ca³ego maj±tku albo niezbêdnych dokumentów lub w inny sposób nie wykonuje ci±¿±cych na nim obowi±zków, s±d umarza postêpowanie.

 

Podstawa prawna:
[art. 10, art. 11, art. 4912 Prawa upad³o¶ciowego i naprawczego (Dz.U. z 2015 r. nr 223)]

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacjê regulaminu.