Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sądy szukają sędziów i referendarzy sądowych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kazus studenta: prawo konstytucyjne - zasada równości

4.8/5 z 26 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Dzisiejszy kazus obejmuje zagadnienie związane z konstytucyjną zasadą równości oraz prawną możliwość jej obchodzenia.

Kazus studenta: prawo konstytucyjne - zasada równości

Treść

 

Ustawodawca uchwalił ustawę, której przepisy pozwalają na przyznawanie lokali mieszkalnych lub pomocy finansowej na wykupienie lokalu mieszkalnego nauczycielom (ustawa przeszła przez cały tryb legislacyjny, została też podpisana przez Prezydenta RP). Pomoc taka byłaby finansowana z budżetu państwa. Ustawodawca nie podał jednak wyraźnego celu nowej regulacji – ustawa została uchwalona, ponieważ była jednym z kluczowych elementów kampanii politycznej w wyborach do Sejmu i Senatu. Zdaniem wielu obywateli taka regulacja stanowi pogwałcenie zasady równości wyrażonej w Konstytucji RP. Stanowisko w tej sprawie zajął także Rzecznik Praw Obywatelskich, skłaniając się do zdania większości obywateli. Wg RPO powyższa pomoc materialna dla nauczycieli jest za daleko idąca, szczególnie względem pozostałych obywateli i grup zawodowych. W związku z powyższym RPO podniósł zarzut naruszenia art. 32 Konstytucji RP.

 

Pytania

 

1.    Czy Rzecznik Praw Obywatelskich miał rację, co do zarzutu naruszenia treści art. 32 Konstytucji?
2.    Czy Rzecznik Praw Obywatelskich może zainicjować postępowanie w sprawie unieważnienia wydanej ustawy?
3.    Kto jest uprawniony do stwierdzenia nieważności ustawy z Konstytucją w tym przypadku?

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Po pierwsze - uczyć się, po drugie - uczyć się i po trzecie - uczyć się."

 

Regulacja prawna

 

Zgodnie z treścią art. 32 Konstytucji RP, wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Powyższa regulacja jest określana potocznie jako zasada równości oraz zakaz dyskryminacji.

 

Trzeba zauważyć, że pomimo jednoznacznego brzmienia treści przytoczonego przepisu, Trybunał Konstytucyjny orzekał wielokrotnie, iż możliwe jest odstępstwo od powszechnie pojmowanej zasady równości. Innymi słowy, w niektórych przypadkach dozwolone będzie zróżnicowanie prawnego statusu poszczególnych grup społecznych, choć pod pewnymi rygorystycznymi warunkami. Wg Trybunału Konstytucyjnego, odstępstwo takie będzie dozwolone, jeżeli spełnimy następujące warunki:

  1. kryterium różnicowania pozostaje w racjonalnym związku z celem i treścią danej regulacji;
  2. waga interesu, któremu różnicowanie ma służyć, pozostaje w odpowiedniej proporcji do wagi interesów, które zostaną naruszone w wyniku wprowadzonego zróżnicowania;
  3. kryterium różnicowania pozostaje w związku z innymi wartościami, zasadami, czy normami konstytucyjnymi, uzasadniającymi odmienne traktowanie podmiotów podobnych.

 

Mając na uwadze treść kazusu, zastosowanie odstępstwa od zasady równości, poprzez przyznanie nauczycielom pomocy w zakupie mieszkania ze strony państwa, nie znajduje żadnego uzasadnienia (szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, braku uzasadnienia w uchwalonej ustawie).

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Ucząc innych, sami się uczymy."

 

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy o RPO, Rzecznik

Praw Obywatelskich ma prawo składania wniosków do Trybunału Konstytucyjnego m.in. w przedmiocie zgodności uchwalonych ustaw z zapisami Konstytucji RP. W związku z powyższym, jeśli jego zdaniem wydana ustawa narusza obowiązujące przepisy ustawy zasadniczej, ma pełne prawo do skierowania jej przed oblicze Trybunału, a tym samym zainicjowania postępowania ws. zbadania zgodności tej ustawy z Konstytucją. Ewentualne unieważnienie ustawy leży jednak w kompensacjach Trybunału, a nie RPO. TK może tego dokonać dopiero po przeprowadzeniu stosownego postępowania (dopiero po dokładnej analizie prawnej i zbadaniu sprawy).

 

Rozwiązanie

 

  1. Rzecznik Praw Obywatelskich miał rację, podnosząc że uchwalona ustawa narusza zasadę równości wyrażoną w treści art. 32 Konstytucji RP – ustawa nie wskazuje bowiem adekwatnego celu, który byłby uzasadnieniem naruszenia powyższej regulacji ustawy zasadniczej.
  2. Rzecznik Praw Obywatelskich może zainicjować postępowanie ws. stwierdzenia niezgodności zapisów uchwalonej ustawy z Konstytucją. 
  3. Uprawnionym do stwierdzenia niezgodności ustawy z Konstytucją jest wyłącznie Trybunał konstytucyjny.

 

Podstawa prawna:
[Art. 32 Konstytucji RP (Dz.U. z 1997 r. nr 78 poz.483)]
[Art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.U. z 2014 r. Nr 1648)]

Data: 26.06.2015 08:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Studia, Kazusy
Słowa kluczowe: kazus studenta, studia, prawo konstytucyjne, zasada równości
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.