Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kazus studenta: prawo rodzinne - unieważnienie małżeństwa

4.7/5 z 21 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Dzisiejszy kazus obejmuje zagadnienia związane z kwestią unieważnienia małżeństwa oraz szeroko rozumianym pożyciem małżeńskim. Sprawdź, czy potrafisz go rozwiązać.

Kazus studenta: prawo rodzinne - unieważnienie małżeństwa

Treść

 

Anna W. wstąpiła w związek małżeński z Mikołajem J. 20 marca 2015 r. Wszystkie formalności dotyczące zawarcia związku zostały spełnione – małżeństwo zostało tym samym w świetle obowiązującego prawa skutecznie zawarte. Anna W. nie chciała jednak nawiązać współżycia z Mikołajem – ze względu na wyznawaną zasadę białego małżeństwa, swojego zdania nie zamierzała zmieniać. Mikołaj J. z kolei nie uznawał instytucji rozwodu, choć zależało mu na swojej żonie.

 

Pytania

  1. Czy w powyższym przypadku można żądać unieważnienia małżeństwa?
  2. Czy, gdyby Mikołaj J. zmienił swoje stanowisko, to mógłby wystąpić o orzeczenie rozwiązania małżeństwa z powodu braku pożycia małżeńskiego?

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Po pierwsze - uczyć się, po drugie - uczyć się i po trzecie - uczyć się."

 

Regulacja prawna

 

Polskie prawo przewiduje możliwość unieważnienia zawartego małżeństwa, koniecznym jest wówczas spełnienie co najmniej jednej z przesłanek zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. W wielkim skrócie, przesłankami decydującymi o unieważnieniu związku cywilnego są:

  • wiek,
  • pozostawanie we wcześniej zawartym małżeństwie (bigamia),
  • ubezwłasnowolnienie całkowite,
  • choroba psychiczna,
  • istnienie pomiędzy małżonkami stosunku pokrewieństwa (w linii prostej oraz rodzeństwo),
  • istnienie pomiędzy małżonkami powinowactwa (w linii prostej),
  • istnienie pomiędzy małżonkami stosunku przysposobienia,
  • wady oświadczenia woli.

 

Z powyższego wynika, że brak współżycia pomiędzy małżonkami nie stanowi przyczyny pozwalającej na unieważnienie zawartego związku. Stanowisko takie poparł także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 maja 1959 r. (sygn. akt II CR 219/58) - przez oświadczenie przed urzędnikiem stanu cywilnego nawiązuje się małżeństwo również w wypadku złożenia go bez woli nawiązania pożycia małżeńskiego.

 

Zupełnie inaczej będzie przedstawiała się kwestia możliwości rozwiązania małżeństwa przez sąd. Zgodnie z art. 56 § 1 KRO, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Przez zupełny rozkład pożycia należy rozumieć zniszczenie więzi gospodarczych, duchowych oraz fizycznych. Przez trwały rozkład tych więzi należy rozumieć brak możliwości ich odbudowania. Powstaje jednak pytanie – czy odmowa nawiązania współżycia z małżonkiem staje się wystarczającą przesłanką do orzeczenia rozwodu? Zdaniem Sądu Najwyższego – tak. W przytoczonym powyżej orzeczeniu, SN podkreślił że małżeństwo, które nie przystępuje do wypełnienia obowiązków, jakie nakłada zawarcie związku małżeńskiego, jest od samego początku martwe i nie spełnia swych zadań społecznych. Sama odmowa rozpoczęcia współżycia przez jednego z małżonków może być uznana za ważny powód rozkładu pożycia małżeńskiego, a jej motywy miałyby znaczenie dla oceny winy w spowodowaniu rozkładu tego pożycia.

 

W omawianym przypadku brak współżycia pomiędzy małżonkami powinien być jednak uznany za pośrednią przesłankę do orzeczenia rozwodu. Jeśli którykolwiek z małżonków żądających rozwiązania małżeństwa udowodni, że brak współżycia doprowadził do trwałego i zupełnego rozkładu całego pożycia małżeńskiego, szanse na formalne zakończenie związku są bardzo duże.

 

Rozwiązanie

 

W omawianym przypadku nie można żądać unieważnienia małżeństwa, gdyż brak współżycia pomiędzy małżonkami nigdy nie stanowi przesłanki do unieważnienia związku. Istnieje jednak szansa na rozwiązanie małżeństwa z tego powodu – każdy małżonek może złożyć pozew rozwodowy wskazując, że brak współżycia przyczynił się do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Brak współżycia pomiędzy mężem a żoną jest więc przesłanką pośrednią decydującą o możliwości rozwiązania małżeństwa. 

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Ucząc innych, sami się uczymy."

 

Podstawa prawna:
Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2015 r. Nr 583)]

Data: 19.06.2015 08:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Studia
Słowa kluczowe: kazus, prawo rodzinne, małżeństwo, unieważnienie małżeństwa, rozwód, rozwiązanie małżeństwa
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.