Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Powtórka z KK: garść informacji o nowelizacji Kodeksu karnego

4.8/5 z 37 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Od 1 lipca 2015 r. zmieniają się nie tylko przepisy polskiej procedury karnej, ale także i część regulacji zawartych w Kodeksie karnym. Przygotowując się do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką czy radcowską, musisz koniecznie pamiętać o tych nowelizacjach. Dziś chcemy Wam w tym trochę pomóc – sprawdźmy zatem co zmienia się w prawie karnym.

Powtórka z KK: garść informacji o nowelizacji Kodeksu karnego

Reforma Kodeksu karnego

 

Decydując się na zmianę obowiązujących w procedurze karnej zasad, norm lanym stało się że modyfikacji musiał ulec także i Kodeks karny. Nawiasem mówiąc, wszystkie pytania z przepisów uwzględniające nowy stan prawny odnajdziecie na naszym systemie e-learningowym – możecie więc bez obaw uczyć się do wrześniowych egzaminów wstępnych (cała baza jest już aktualna).

 

W ogólnym zarysie, nowelizacja KK przewiduje częstsze orzekanie kary grzywny i ograniczenia wolności, zaś rzadsze więzienia w zawieszeniu. Podstawowym celem zmian ma być oczywiście zmniejszenie liczby skazanych przebywających w polskich więzieniach. Wg Ministerstwa Sprawiedliwości kara zawieszona, orzekana w Polsce w około 60% przypadków, nie spełnia funkcji odstraszającej i wychowawczej.

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Kodeksu karnego
zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy."

 

Zmiany w KK

Nowelizacja wprowadza zarówno całkiem nowe przepisy, jak i nową treść do dotychczas obowiązujących. Przykładowo wg nowego brzmienia art. 66 warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności (do 1 lipca 2015 r. mowa jest nie o 5, lecz o 3 latach pozbawienia wolności). Z kolei jeszcze obowiązujący art. 102 KK przewiduje, że „jeżeli w okresie przewidzianym w art. 101 wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w § 1 pkt 1-3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach - z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu”. Od 1 lipca brzmienie tego przepisu jest już całkiem inne: „Jeżeli w okresie, o którym mowa w art. 101, wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa przedawnia się z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu”. Zmiana reguluje również m.in. nowe zasady orzekania kary łącznej, kwestie kontaktów telefonicznych osób tymczasowo aresztowanych i precyzuje możliwości ich kontaktów z konsulem i obrońcą oraz dotyczy przepisów o przepadku korzyści majątkowej.

 

Nowy Kodeks karny, to także przedefiniowanie niektórych utartych już pojęć. Tak jest chociażby w przypadku terminu „występek”. Wg starej regulacji, „występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc”. Od 1 lipca 2015 r. „występkiem jest czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych albo powyżej 5 000 złotych, karą ograniczenia wolności przekraczającą miesiąc albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc”.

 

Z kolei zgodnie z aktualną treścią art. 34 § 1 „jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 12 miesięcy; wymierza się ją w miesiącach”. Od 1 lipca 2015 r. „jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata; wymierza się ją w miesiącach i latach”. Ustawodawca konkretyzuje także na czym polega kara ograniczenia wolności, i tak::

 

  • obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne,
  • obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego,
  • obowiązku, o którym mowa w art. 72 § 1 pkt 4-7a,
  • potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.

 

Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Kodeksu karnego
zaloguj się lub zarejestruj »

P.S. Podobno: " Po pierwsze - uczyć się, po drugie - uczyć się i po trzecie - uczyć się."

 

Jak widzicie, zmiany są bardzo istotne, stąd duże prawdopodobieństwo, że pytania z tego zakresu mogą pojawić się na tegorocznych egzaminach wstępnych. Oczywiście przepisów z KK o nowej treści jest tak wiele, że nie bylibyśmy w stanie ująć ich w jednym artykule. Koniecznym jest zatem regularna nauka – jednak tylko z aktualnych aktów prawnych i pytań testowych.

Data: 28.05.2015 07:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Studia, Zawody prawnicze, Powtórki do egzaminów
Słowa kluczowe: aplikacja, egzamin wstępny, kodeks karny, nowelizacja, zmiana przepisów karnych
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.