Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Sesja przedaplikacyjna, czyli rozpoczynamy naukę na egzaminy wstępne

4.9/5 z 33 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Dla wszystkich studentów najważniejsze są, a w zasadzie powinny być, egzaminy i uzyskane z nich oceny. Ostatecznie bez zaliczenia nie uda się przejść na kolejny rok i zakończyć studiów z pozytywnym wynikiem. Sesję egzaminacyjną mamy za sobą, jednak od dziś zaczynamy przygotowania do egzaminów wstępnych na aplikacje korporacyjne: komorniczą, notarialną, adwokacką oraz radcowską. Im szybciej zaczniesz się uczyć, tym większa szansa na sukces we wrześniu.

Sesja przedaplikacyjna, czyli rozpoczynamy naukę na egzaminy wstępne

Egzaminy wstępne

 

Każdy kandydat na aplikanta musi zmierzyć się z wrześniowym egzaminem wstępnym. Pozytywne zaliczenie trudnego testu z większości dziedzin prawa, pozwala na zakwalifikowanie się do odbywania szkolenia zawodowego w jednym z czterech wybranych zawodów prawniczych. W tym roku egzaminy wstępne odbędą się w całym kraju 26 września. Co prawda dokładna godzina nie została jeszcze podana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jednak będzie to najprawdopodobniej 9 lub 10 rano.

 

 

Kandydaci na aplikantów, jak co roku, zmierzą się z zestawem 150 pytań testowych z kilkudziesięciu ustaw obowiązujących w dniu egzaminu. Dokładną listę tegorocznych pozycji ustawowych poznamy dopiero za kilka miesięcy, niemniej jednak standardem jest że pojawiają się na niej zawsze największe i najbardziej znane polskie ustawy – kodeksy. Pytania z Kodeksu cywilnego, Kodeksu pracy, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania cywilnego z pewnością pojawią się i w tym roku, choć nie wszyscy kandydaci na aplikantów będą musieli znać na nie odpowiedzi (np. kandydaci na aplikantów notarialnych nie muszą uczyć się procedury karnej).

 

Wspólną cechą powyższych egzaminów jest to, że aby zdać musisz uzyskać minimum 100 punktów. Przypominamy – jedna prawidłowo zaznaczona odpowiedź daje Ci 1 punkt. Błędna odpowiedź to 0 punktów. Pytania ułożone są na podstawie treści obowiązujących w dniu egzaminu przepisów, z których musisz posiadać niezbędną wiedzę. Będziesz mógł wybierać spośród 3 możliwych odpowiedzi – tylko jedna z nich będzie poprawna. Na szczęście nie musisz znać orzeczeń sądowych czy stanowiska doktryny w danej dziedzinie prawa. Wystarczy, że zapamiętasz same przepisy.

 

Pomoc sPrawnika

 

W praktyce nauka blisko 50 ustaw (tyle zazwyczaj obowiązuje na egzaminach wstępnych na aplikacje korporacyjne), jest bardzo trudnym, aczkolwiek możliwym do wykonania zadaniem. Zachęcamy, abyś już teraz zaczął powtarzać najważniejsze zagadnienia. Postaramy się Ci jednak pomóc, przygotowując artykuły w serii „sesji przedaplikacyjnej”. Tak jak pomagamy studentom przed każdymi egzaminami w toku 5-letniej nauki, tak chcemy pomóc wszystkim tym, którzy marzą o dostaniu się na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną, czy komorniczą.

 

Masz do wyboru dwie możliwości nauki z sPrawnikiem – rozwiązywanie testów (baza naszych pytań z dnia na dzień rośnie) oraz czytanie artykułów. Polecamy obie opcje – czytając artykuły zdobywasz wiedzę typowo książkową, a raczej kodeksową, rozwiązując następnie testy utrwalasz ją i sprawdzasz jak dużo materiału udało Ci się już zapamiętać. Taka nauka jest na obecną chwilę najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo jest po prostu kompleksowa.

 

Oczywiście nie będziemy w stanie stworzyć takiej liczby artykułów, która wyczerpywałaby wszystkie zagadnienia poruszane na egzaminach wstępnych (jest to niemożliwe). Z drugiej jednak strony, skupimy się na tych najważniejszych, najczęściej pojawiających się na egzaminach wstępnych na aplikacje korporacyjne. Pozostaje Ci więc tylko śledzić uważnie nasz serwis (możesz to zrobić np. poprzez polubienie nas na facebooku) i wygodnie uczyć się z domowego zacisza. Wierzymy, że nasza pomoc okaże się bardzo przydatna i we wrześniu z powodzeniem zdasz na wymarzona aplikację.

Data: 18.02.2015 08:09
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Aplikacje, Studia, Zawody prawnicze, Powtórki do egzaminów
Słowa kluczowe: aplikacje, aplikacje prawnicze, egzaminy wstępne, egzaminy wstępne na egzaminy prawnicze
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.