Sylwetka Rzecznika Praw Obywatelskich
Rzecznikiem Praw Obywatelskich (zwanym dalej „Rzecznikiem”) może być obywatel polski wyróżniający się wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym oraz wysokim autorytetem ze względu na swe walory moralne i wrażliwość społeczną. Obecnie funkcję Rzecznika sprawuje dr hab. prof. UKSW Irena Lipowicz.
Powołanie
Rzecznika powołuje uchwałą Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Uchwałę Sejmu o powołaniu Rzecznika Marszałek Sejmu przesyła niezwłocznie Marszałkowi Senatu. Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi uchwały Sejmu, przy czym niepodjęcie uchwały przez Senat w ciągu miesiąca oznacza wyrażenie zgody. Jeżeli Senat odmawia wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na stanowisko Rzecznika inną osobę. Dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika. Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków Rzecznik składa przed Sejmem ślubowanie o brzmieniu wskazanym ustawą.
Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich zaloguj się lub zarejestruj »
P.S. Podobno: "Po pierwsze - uczyć się, po drugie - uczyć się i po trzecie - uczyć się."
Kadencja
Kadencja Rzecznika trwa pięć lat, licząc od dnia złożenia ślubowania przed Sejmem. Ta sama osoba nie może być Rzecznikiem więcej niż przez dwie kadencje.
Odwołanie
Według szczególnych zasad wskazanych w ustawie Sejm odwołuje Rzecznika przed upływem okresu, na jaki został powołany, jeżeli Rzecznik:
Zadania
W gestii Rzecznika leżą przede wszystkim sprawy o ochronę wolności i praw człowieka i obywatela. W sprawach tych Rzecznik bada, czy wskutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji, obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych wolności i praw, nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej. Rzecznik wykonuje również funkcję organu wizytującego do spraw zapobiegania torturom i innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu w rozumieniu Protokołu fakultatywnego do Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, przyjętego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku dnia 18 grudnia 2002 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 30, poz. 192).
Do zakresu działania Rzecznika, dotyczącego realizacji zasady równego traktowania, należy:
Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich a wydatki związane z funkcjonowaniem Rzecznika pokrywane są z budżetu państwa.
Podjęcie czynności
Podjęcie czynności przez Rzecznika następuje:
Wniosek kierowany do Rzecznika jest wolny od opłat, nie wymaga zachowania szczególnej formy, lecz powinien zawierać oznaczenie wnioskodawcy oraz osoby, której wolności i praw sprawa dotyczy, a także określać przedmiot sprawy.
Rzecznik po zapoznaniu się z każdym skierowanym do niego wnioskiem może:
Prawne możliwości Rzecznika
Po zbadaniu sprawy Rzecznik może:
Współpraca z innymi podmiotami
Organ, organizacja lub instytucja, do których zwróci się Rzecznik, obowiązane są z nim współdziałać i udzielać mu pomocy, a w szczególności:
Powtórz sPrawnie, skutecznie i przyjemnie zagadnienia z Ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich zaloguj się lub zarejestruj »
P.S. Podobno: "Nauka to pokarm dla rozumu."
Obowiązek informowania
Rzecznik corocznie informuje Sejm i Senat o swojej działalności oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.
Podstawa prawna:
Art. 1, art. 2, art. 3, art. 4, art. 5, art. 7, art. 8, art. 9, art. 10, art. 11, art. 14, art. 17, art. 17b, art. 19, art. 20, art. 21 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1648).
Data: | 21.01.2015 11:00 |
---|---|
Autor/źródło: | Terlecki Radosław |
Kategoria: | Prawo, Aplikacje, Studia, Zawody prawnicze, Powtórki do egzaminów |
Słowa kluczowe: | szybka powtórka, rzecznik praw obywatelskich, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, podjęcie czynności przez Rzecznika |
WASZE KOMENTARZE