Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kazus studenta: Prawo cywilne - przyjęcie oferty

4.9/5 z 34 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W ramach niniejszego kazusu omówione zostaną podstawowe kwestie związane z zawarciem umowy pomiędzy przedsiębiorcami poprzez przyjęcie oferty.

Kazus studenta: Prawo cywilne - przyjęcie oferty

Stan faktyczny

 

Będące w stałych stosunkach, działające w branży motoryzacyjnej, przedsiębiorstwa współpracują ze sobą od 2004 roku. Przedsiębiorstwo działające pod nazwą „Poldon” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwane dalej „Poldon”) zajmuje się naprawą pojazdów osobowych, zaś firma „Car parts” spółka jawna (zwana dalej „Car parts) jest dostawcą części zamiennych do aut osobowych i ciężarowych. Współpraca obu podmiotów gospodarczych opiera się na cotygodniowym składaniu pisemnych ofert zawarcia umów sprzedaży części zamiennych. Jak dotąd, zadowalająca koniunktura sprawiała, że Poldon przyjmowało bez zastrzeżeń, złożone przez Car parts, oferty zawarcia umów sprzedaży. Przedmiotem tychże umów zawsze była sprzedaż partii najczęściej potrzebnych w działalności Poldon części samochodowych do aut marek francuskich, niemieckich i koreańskich, takich jak klocki i tarcze hamulcowe, sworznie, wahacze, poduszki silnika, amortyzatory, układy wydechowe, zestawy rozrządu i inne akcesoria. Car parts wysyłało do Poldon zaakceptowaną partię części, a Poldon dokonywało zapłaty z góry i składowało części we własnym magazynie, jako tzw. „stock”, czyli części oczekujące na klienta. Posiadanie, na bieżąco, określonej ilości części zamiennych przez Poldon stanowiło gwarancję szybkiej naprawy samochodów, bez konieczności ich odrębnego zamawiania „pod klienta”. Dnia 1 grudnia 2014 roku Car parts złożyło cotygodniową ofertę zawarcia umowy, która opiewała na kwotę pieniężną 10000 zł netto. Jednakże pogarszająca się od roku sytuacja finansowa Poldon skłoniła zarząd tej firmy do podjęcia decyzji o nieodzowności negocjowania cen oferowanych przez Car parts części. W odpowiedzi na złożoną ofertę, prokurent Poldon wskazał (pismo w tej sprawie doręczono Car parts 3 grudnia 2014 r.), że – w imieniu Poldon - przyjmuje ofertę z takim jednak zastrzeżeniem, że cena ma być niższa o 50 procent. Próg opłacalności zawarcia umowy dla Car parts stanowiła kwota 7000 zł, w związku z czym wspólnik - reprezentant tejże spółki zwrócił się do Poldon z oświadczeniem (doręczono Poldon 5 grudnia 2014 r.) o braku akceptacji proponowanych warunków umowy.

 

 

Pytanie

Czy doszło do zawarcia umowy pomiędzy powyższymi podmiotami?

 

Rozwiązanie kazusu

 

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Wypadnie w tym miejscu przytoczyć treść przepisu art. 681 KC, zgodnie z którym w stosunkach między przedsiębiorcami odpowiedź na ofertę z zastrzeżeniem zmian lub uzupełnień niezmieniających istotnie treści oferty poczytuje się za jej przyjęcie. W takim wypadku strony wiąże umowa o treści określonej w ofercie, z uwzględnieniem zastrzeżeń zawartych w odpowiedzi na nią. Zasad tych nie stosuje się, jeżeli w treści oferty wskazano, że może ona być przyjęta jedynie bez zastrzeżeń, albo gdy oferent niezwłocznie sprzeciwił się włączeniu zastrzeżeń do umowy, albo gdy druga strona w odpowiedzi na ofertę uzależniła jej przyjęcie od zgody oferenta na włączenie zastrzeżeń do umowy, a zgody tej niezwłocznie nie otrzymała. Z treści stanu faktycznego wynika, że Poldon uzależniło zawarcie umowy od modyfikacji godzących istotnie w treść oferty. Przyjąć należy, że zmiana postanowienia oferty, polegająca na modyfikacji ceny poprzez jej obniżenie poniżej progu opłacalności dla oferenta, nie mieści się w hipotezie normy art. 681 § 1 KC. Oznacza to, że oferta nie została przyjęta. Pismo Poldon z dnia 3 grudnia 2014 r. stanowi w swej istocie ofertę skierowaną do Car parts zawarcia umowy (zob. art. 68 KC), której postanowieniem przedmiotowo istotnym jest cena opiewająca na kwotę 5000 zł. Oferty tej Car parts nie przyjęło, zgodnie z pismem z dnia 5 grudnia 2014 r.

 

Podstawa prawna
Art. 68, art. 681 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 121.).

Data: 09.12.2014 08:02
Autor/źródło: Terlecki Radosław
Kategoria: Prawo, Studia, Kazusy
Słowa kluczowe: kazus, przejęcie oferty, zawarcie umowy poprzez przyjęcie oferty, zawarcie umowy między przedsiębiorstwami
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.