Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Rośnie konkurencja wśród prawników

4.9/5 z 18 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Ułatwienie dostępu do zawodów prawniczych spowodowało lawinowy wręcz wzrost prawników na polskim rynku. Od kilku lat notujemy coraz większą liczbę adwokatów, radców prawnych i notariuszy. Według ostrożnych szacunków taka tendencja nie tylko nie zmieni się, ale będzie wręcz przybierać na sile. Czego zatem powinniśmy spodziewać się w najbliższych latach na rynku usług prawniczych?

Rośnie konkurencja wśród prawników

Musimy nastawić się na powiększająca się z roku na rok konkurencją wśród prawników. W tym zakresie polski model zawodów prawniczych będzie zbliżał się do modelu amerykańskiego. Jest to z pewnością dobra wiadomości dla wszystkich osób, które będą potrzebowały pomocy prawnej. Większa konkurencja oznacza bowiem niższe ceny – na to jednak nie mam 100% gwarancji. Dlaczego? Dlatego, że większa liczba prawników na rynku będzie oznaczała, że młodzi adwokaci, radcowie czy notariusze nie utrzymają się na rynku, a przynajmniej będą mieli ogromne trudności z rozkręceniem własnego biznesu pod postacią kancelarii. Starsi i doświadczeni koledzy będą przyczyniać się do upadku nowych kancelarii – już teraz wiele osób zawiesza swoje członkostwo na liście korporacji prawniczych zaraz po zdaniu egzaminu zawodowego. Tym samym cena nie będzie decydującym czynnikiem na rynku.

 

 

Oczywiście koszty usług prawniczych będą nadal ważne, jednak nie zastąpią doświadczenia zdobytego w ciągu kilku czy kilkunastu lat pracy, a tego młodym prawnikom brakuje najbardziej. Klient będzie wolał udać się do starszego prawnika, niż młodszego, szczególnie gdy wartość przedmiotu jego sprawy opiewać będzie na wielotysięczne kwoty. Niezależnie jednak od tego wzrost konkurencji pomiędzy samymi prawnikami jest nie do obejścia. Przez ostatnie 10 lat liczba adwokatów i radców prawnych powiększyła się o blisko 68% - obecnie prawników z tej grupy jest w Polsce około 39 tysięcy (1dekadę temu było ich „zaledwie” 23 tysiące). Większa liczba prawników na rynku to jednak nie jedyny problem w tej grupie zawodowej. Kłopotliwy jest bowiem sam Internet.

 

Dostęp do sieci spowodował rozwój nowych możliwości w zakresie usług prawniczych – już teraz funkcjonuje kilkanaście dużych portali pomagających w rozwiązywaniu kłopotów z prawem. W Internecie stworzysz wzór umowy, pisma procesowego, a nawet zamówisz opinię prawną, wszystko to pod czujnym okiem wykształconego prawnika i co więcej za niższe pieniądze, niż w tradycyjnej kancelarii. Plusem jest także to, że nie musisz dojeżdżać do prawnika, wszystko załatwisz siedząc w domu – wystarczy jedynie komputer z dostępem do sieci. Jedynym minusem na chwilę obecną jest to, że taki internetowy prawnik nie zastąpi Cię w sądzie na rozprawie – tutaj musisz nadal korzystać z „tradycyjnych” usług.

 

Omawiana sytuacja jest z pewnością korzystna dla wszystkich klientów – prawnicy muszą bowiem nie tylko obniżać ceny swoich usług, co już jest atrakcyjne dla odbiorcy, ale przede wszystkim dbać o dokształcanie i specjalizację w danej dziedzinie prawa. Nawet najniższa cena nie zachęci klienta, jeśli prawnik będzie miał złą opinię na rynku. O ile jednak klienci mają powody do zadowolenia, o tyle prawnicy niestety nie – dla większości z nich zmiany oznaczają bowiem bezrobocie, a przynajmniej koniec marzeń o własnej kancelarii. Już dziś prowadzenie kancelarii nie może być w wielu przypadkach źródłem utrzymania, a co dopiero mówić o nadchodzącej przyszłości.

Data: 09.06.2014 07:22
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: prawnik, prawnicy, korporacja prawnicza, korporacje prawnicze
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.