Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Udzielam korepetycji - czy muszę zarejestrować działalność gospodarczą?

4.9/5 z 12 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Sesja – dla wielu osób, to doskonały czas na to, aby zarobić pieniądze na wymarzony wakacyjny wyjazd. Udzielasz korepetycji z ulubionego przedmiotu i zastanawiasz się czy musisz prowadzić działalność gospodarczą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej...

Udzielam korepetycji - czy muszę zarejestrować działalność gospodarczą?

Udzielam korepetycji – czy muszę zarejestrować działalność gospodarczą?


Na wstępie należy wskazać, że konieczność wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jako przedsiębiorcy jest uzależniona od łącznego spełnienia kilku podstawowych przesłanek. Aby Twoje działalność – polegająca na udzielaniu korepetycji mogła być uznana za działalność gospodarczą, musi zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej mieć charakter zarobkowy, stanowić usługę oraz być wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły. Na domiar tego, osoba fizyczna musi wykonywać działalność gospodarczą we własnym imieniu, bowiem w przeciwnym razie nie będzie mogła być uznana za przedsiębiorcę, a co za tym idzie nie będzie konieczności rejestracji jako przedsiębiorca.

 

Jeśli chodzi o udzielanie korepetycji, to każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, bowiem nie w każdym wypadku musi być spełniona przesłanka ciągłości działalności. Nie można porównywać ze sobą działalności studenta, który np. pomaga słabszym od siebie kolegom w zakresie jednego zagadnienia, do działalności osoby, która utrzymuje się udzielania korepetycji i przyjmuje dziennie 5 uczniów. Jeśli zatem na przykład udzielasz jednorazowo lekcji uczniowi, które nie mają powtarzalnego charakteru to wówczas nie jest zostaje spełniona przesłanka ciągłości działań. Zatem tego rodzaju działalność nie wymaga obowiązku rejestracji jako działalność gospodarcza.

 

Należy jednak podkreślić, że konieczność wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zależy od skali podejmowanych działań, a w szczególności od ich powtarzalności. W sytuacji, gdy udzielasz lekcji kilka razy w miesiącu (np. co tydzień), to wówczas prowadzona przez Ciebie działalność nabiera cech działalności gospodarczej, a co za tym idzie wymaga wpisu przedsiębiorcy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpisu do CEIDG należy dokonać najpóźniej w dniu podjęcia takiej działalności.


Udzielanie korepetycji, a wymiar składki ZUS


W myśl art. 18 a ust 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ubezpieczonych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tych osób w 2014 r. będzie stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa niż 504 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, które w 2014 r. wynosi 1680 zł).

1 2 dalej
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.