Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: 30 maja w życie wchodzą nowe regulację Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?

Kolejna deregulacja w toku

5/5 z 27 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Nie minęło sporo czasu od wprowadzenia w życie przepisów deregulujących kolejne zawody w Polsce, a Sejm już zabiera się za kolejne. Na chwilę obecną trwają pracę nad kolejną transzą deregulacyjną, dzięki której wykonywanie określonych profesji stanie się dużo prostsze. Nowe przepisy będą odnosiły się m.in. do zawodu tłumacza. Na nowelizacji skorzystają też radcy prawni.

Kolejna deregulacja w toku

Pierwsze czytanie trzeciej już transzy deregulacyjnej odbyło się w Sejmie 7 maja b.r. jest to jedna z największych dotychczasowych transz, obejmuje bowiem aż 101 zawodów. Dla przypomnienia, pierwsza transza uregulowała od nowa 51 zawodów, druga zaś 91. Ustawodawca skupia się w niej głównie na profesjach związanych z finansami, w projekcie ustawy odnajdziemy jednak przepisy regulujące zawody związane z górnictwem, geologią, ochroną przeciwpożarową, ochroną patentową czy technologią żywienia. Niewątpliwą niespodzianką jest uwolnienie zawodu tłumacza przysięgłego.

 

 

Póki co, aby można było wykonywać ten zawód trzeba spełnić szereg przesłanek, łączenie z pozytywnym przedłożeniem trudnego egzaminu. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, tłumaczem przysięgłym może zostać osoba fizyczna, która:

  1. ma obywatelstwo polskie albo obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub, na zasadach wzajemności, obywatelstwo innego państwa;
  2. zna język polski;
  3. ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  4. nie była karana za przestępstwo umyślne, przestępstwo skarbowe lub za nieumyślne przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego;
  5. ukończyła wyższe studia i uzyskała tytuł magistra lub równorzędny w państwie, o którym mowa w pkt. 1;
  6. złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski.

 

Już po zmianach, wymóg ukończenia studiów magisterskich zostanie zniesiony – tłumaczem będzie mógł zostać każdy, kto ukończył studia licencjackie.

 

Poważne zmiany zajdą także w stosunku do maklera giełdy towarowej – ustawodawca chce bowiem zlikwidować egzamin pozwalający na wykonywanie tego zawodu. W przypadku maklerów giełdy papierów wartościowych egzaminy też będą zniesione, jednak tylko wtedy, gdy zainteresowany uzyska dyplom ukończenia studiów wyższych realizowanych na podstawie umowy zawartej między przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego a uczelnią.

 

Deregulacja obejmie też kolejną grupę prawników – rzeczników patentowych. Obecnie przeprowadzana aplikacja rzecznikowska będzie częstsza – nabór na szkolenie będzie odbywał się co roku, a nie co trzy lata, jak ma to miejsce obecnie. Warto podkreślić, że praca w Urzędzie Patentowym będzie dostępna także dla radców prawnych i adwokatów, a nie samych rzeczników patentowych.

 

Pomimo, iż trzecia transza deregulacyjna jest jeszcze przedmiotem prac legislacyjnych, rząd już teraz zapowiada jej kolejną, czwartą z kolei odsłonę. Warto podkreślić, że każdy z nas może zaproponować zmiany w profesjach, które nie były do tej pory objęte deregulacją – można to uczynić za pośrednictwem Internetu.

Data: 08.05.2014 09:51
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Gorące tematy
Słowa kluczowe: deregulacja, ustawa deregulacyjna, transza deregulacyjna, deregulacja zawodów
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.