Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Prawnicy na bezrobociu

4.7/5 z 25 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Poziom bezrobocia na polskim rynku pracy utrzymuje się od kilku lat niezmiennie na bardzo wysokim poziomie. Zatrważające jest jednak to, że dużą liczbę pozostających bez pracy stanowią młodzi Polacy, zwłaszcza absolwenci uczelni wyższych. Jak pokazują statystki ukończenie, czołowych wydawałoby się kierunków, nie gwarantuje dziś zatrudnienia, lecz miejsce na liście bezrobotnych.

Prawnicy na bezrobociu

Problem bezrobocia staje się coraz bardziej powszechny wśród polskich absolwentów studiów prawniczych. Jeszcze dekadę temu ukończenie tego kierunku wiązało się z szansą znalezienia nie tylko zatrudniania, ale także otrzymywania naprawdę wysokich zarobków. Dziś o szczęściu będzie mógł mówić młody prawnik, jeśli w ogóle znajdzie jakąkolwiek pracę w swoim zawodzie.

 

 

Pozostawanie bez pracy dotyczy nie tylko świeżo upieczonych absolwentów prawa, ale także i aplikantów, a nawet i młodych radców, adwokatów czy notariuszy. Wbrew powszechnej opinii publicznej, ukończenie tego rodzaju studiów nie gwarantuje dobrze płatnej pracy, tak naprawdę nie gwarantuje pracy w ogóle. Wpływ na taki stan rzeczy ma zwiększająca się liczba prawników na polskim rynku, także tych zawodowych, którzy uzyskali wpis na poszczególne listy korporacyjne. Ogromne znaczenie w tej kwestii ma uwalnianie dostępu do zawodu prawnika (chociażby poprzez modyfikacje egzaminów wstępnych i zawodowych). Z jednej strony jest to z pewnością dobra wiadomość, ponieważ łatwiej jest stać się adwokatem, radcą prawnym czy notariuszem, niż miało to miejsce chociażby 20, czy nawet 10 lat temu. Korzyści odnoszą także klienci prawników – większa ich liczba na rynku powoduje wzrost konkurencji, a co za tym idzie nieuniknioną obniżkę cen oferowanych usług (porad prawnych, sporządzania odpowiednich pism). Z drugiej strony trudniej jest młodemu prawnikowi znaleźć wystarczającą liczbę stałych klientów, którzy zagwarantują mu utrzymanie.

 

Jak pokazują statystyki przedstawione przez polskie urzędu pracy, prawnicy stanowią ostatnimi czasy jedną z najliczniejszych grup zawodowych pozostających bez pracy – dotyczy to także samych aplikantów. Wg rankingu znajdują się oni na czwartej pozycji największej liczby bezrobotnych w kraju, co stanowi ok. 6% wszystkich zarejestrowanych w urzędach pracy.

 

Problem rozpoczyna się tak naprawdę już na etapie studiowania, polskie uczelnie nie uczą bowiem praktyki, której znajomość jest niezbędna w tym zawodzie. Dodajmy, że spora część aplikantów także nie jest należycie przygotowywana do wykonywania zawodu radcy, adwokata czy notariusza. W obu tych przypadkach wina nie leży po stronie studentów czy aplikantów (oni z reguły sami uczą się praktycznych zadań), lecz w obecnie obowiązującym modelu kształcenia i w co poniektórych izbach zawodowych. Podstawowym rozwiązaniem byłoby zapewnienie stabilnych miejsc pracy dla młodych prawników, niekoniecznie w szeregach korporacji zawodowych – to jednak bardzo trudne, a może nawet i niewykonalne zadanie. Rynek pracy rządzi się surowymi zasadami – taki jest po prostu urok obecnego modelu ekonomicznego. W związku z tym nie zanosi się, że powiększająca się z roku na rok liczba prawników z łatwością będzie zdobywać nie tylko potrzebne doświadczenie, ale i miejsca pracy.

Data: 04.04.2014 11:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Zawody prawnicze
Słowa kluczowe: bezrobocie, bezrobotny, bezrobotni, prawnik, prawnicy
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.