Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Zmiany w prawie - tylko dwa razy w roku

5/5 z 18 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Nowelizacja obowiązujących przepisów jest koniecznością w każdym systemie prawnym. Zmieniające się warunki życia oraz wskaźniki gospodarcze wymuszają na ustawodawcy dokonywanie niezbędnych modyfikacji prawnych. W praktyce nie ma jednak zasad odnoszących się do ilości takich zmian wprowadzanych w ciągu jednego roku kalendarzowego. W związku z tym nowelizacje ustaw pojawiają się w zależności od potrzeb ustawodawcy. Już niedługo jednak może się to zmienić.

Zmiany w prawie - tylko dwa razy w roku

Rada Ministrów chce bowiem, aby nowelizacje prawne pojawiały się tylko dwa razy w roku – dokładnie 1 stycznia i 1 czerwca. Warto jednak wspomnieć, że wprowadzanie nowych przepisów w oparciu o tę regułę będzie dotyczyło wyłącznie przepisów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie przepisów ze wszystkich dziedzin prawa. Te ostatnie będą modyfikowane, jeśli zajdzie taka potrzeba – czyli tak jak ma to miejsce obecnie. Zaznaczyć także trzeba, że dwukrotna nowelizacja omawianych przepisów w ciągu danego roku kalendarzowego będzie dotyczyła wyłącznie projektów rządowych. Tym samym nowa zasada legislacyjna nie znajdzie zastosowania do projektów poselskich, senackich, prezydenckich, obywatelskich, czy aktów prawa miejscowego.

 

 

W tym miejscu pojawia się pytanie – po co zatem wprowadzać tak ograniczone zmiany? Wg polskiego rządu uzasadnieniem nowych reguł ustawodawczych (odnoszących się jednak wyłącznie do aktów prawnych, których inicjatorami jest Rada Ministrów i poszczególni ministrowie) jest poprawa funkcjonowania krajowych przedsiębiorstw. W uzasadnieniu uchwały Rady Ministrów czytam, iż „ograniczenie częstotliwości zmian w przepisach prawa umożliwi przedsiębiorcom skuteczne i racjonalne planowanie działalności, skrócenie czasu poświęconego na analizę i dostosowanie się do nowych przepisów, a tym samym obniży koszty wykonywania działalności gospodarczej”.

 

Idea rządu wydaje się być zatem słuszna, praktyka jednak może pokazać, że nowe terminy wprowadzania przepisów gospodarczych nie będą miały większego znaczenia. W rzeczywistości bowiem akty prawne wydawane z inicjatywy Rady Ministrów czy poszczególnych ministrów nie stanowią większości przepisów obowiązujących polskich przedsiębiorców. W związku z tym może okazać się, że wprowadzona reguła nowelizacyjna będzie miała znaczenie czysto teoretyczne. Oczywiście o takim stanie rzeczy nie można przesądzać już teraz, konieczne jest bowiem sprawdzenie nowych regulacji w praktyce. Jeśli Rada Ministrów i poszczególni ministrowie zechcą inicjować dużą liczbę aktów prawnych z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, może okazać się, że mikro, mali i średni przedsiębiorcy zyskają na nowej uchwale. Wg wstępnych założeń Ministerstwa Gospodarki zyski dla przedsiębiorców mogą być całkiem znaczące – blisko 3 godziny miesięcznie, co w przedłożeniu na pieniądze daje nam kwotę ok 1,5 mld zł oszczędności rocznie (oczywiście nie dla przedsiębiorców, lecz dla polskiej gospodarki).

Data: 04.03.2014 09:46
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo, Gorące tematy
Słowa kluczowe: nowelizacja, nowelizacje, nowelizacje prawa, nowelizacje prawne
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.