Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Sędziowie i referendarze sądowi znów poszukiwani -w sądach kolejne wolne etaty
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Kiedy potrącą Tobie z pensji?

4.7/5 z 15 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Pracujesz i otrzymujesz należną wypłatę? To może się szybko zmienić. Pomimo iż Kodeks Pracy wprowadził regułę „ochrony wynagrodzenia” to wyliczył jednak sytuacje w których można dokonywać z niego potrąceń. Sprawdź czy Twoja pensja jest bezpieczna.

Kiedy potrącą Tobie z pensji?

Kodeks Pracy z zasady chroni pensje zatrudnionych. W świetle obowiązujących przepisów pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani scedować go na inną osobę. Wypłata musi odbywać się w określonym terminie, w formie pieniężnej i co najmniej raz w miesiącu. – Wynagrodzenie wypłaca się z dołu, czyli za pracę wykonaną i nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego – wskazuje Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska firmy znanej w branży IT. – Jeżeli dzień wypłaty wypada w dniu wolnym od pracy, to wówczas wynagrodzenie wypłaca się dzień wcześniej – dodaje Florkowska. Z punktu widzenia pracownika to korzystne uregulowania. Nie wolno zapominać jednak, że prawo przewiduje także niej przyjemne ewentualności np. potrącenia z pensji.

 

 

Cztery powody do potrąceń
Sytuacje w których można potrącić pracownikowi część wynagrodzenia są ściśle określone w Kodeksie Pracy. – Z wynagrodzenia o pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych potrąceniu, podlegają tylko cztery rodzaje należności – mówi mecenas Konrad Syryca z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. – Chodzi tu o zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz kary pieniężne przewidziane w artykule 108 kodeksu pracy. Chodzi tu o kary dotyczące m.in. nieprzestrzegania przez pracownika przepisów bezpieczeństwa oraz nieusprawiedliwione obecności – dodaje mec. Syryca. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet w przypadku potrąceń prawo w jakimś stopniu chroni pensję pracownika: po pierwsze istnieją kwoty wolne od potrąceń, a po drugie istnieją maksymalne granice potrąceń.

 

 

 

Alimenty przodem
Bez zgody pracownika pracodawca może potrącić 3/5 wynagrodzenia pracownika na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych. W tym przypadku nie istnieje kwota wolna od potrąceń. Na zaspokojenie świadczeń innych niż alimentacyjne, ale egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych można potrącić ½ wynagrodzenia danego pracownika. Obowiązuje tu jednak kwota wolna od potrąceń. Wynosi ona tyle, ile kwota minimalnego wynagrodzenia po odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Obecnie w Polsce wysokość pensji minimalnej określono na poziomie: 1680 zł brutto. Potrącenia wykonane w celu rozliczenia zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi mogą stanowić ½ wynagrodzenia. W takim przypadku kwota wolna od potrąceń to 75% minimalnego wynagrodzenia po odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

Drogie nieobecności
Jak wygląda sytuacja w przypadku pracowników, którzy mają na swoim koncie nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, przekroczenie przepisów bezpieczeństwa bądź porządkowych? Kara za jedno przekroczenie i za jedną nieusprawiedliwioną nieobecność nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Łącznie kary z tego tytułu nie mogą przekraczać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu wszystkich potrąceń. W tym przypadku kwota wolna od potrąceń stanowi 90% minimalnego wynagrodzenia za pracę, po uprzednim odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
 

Data: 21.02.2014 08:30
Autor/źródło: Creandi Sp. z o.o.
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: praca, pracownik, potrącenia pracownicze, wynagrodzenie, maksymalne granice potrąceń
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.