Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ograniczenie dostępu do świadczeń medycznych dla osób niezaszczepionych na Covid -19 w świetle Konstytucji
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Nowe przepisy ws. baterii

5/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Nie każdy wie, że recykling zużytych baterii i akumulatorów podlega specjalnej ustawie – nie jest to jednak ustawa Prawo ochrony środowiska. Podstawowym aktem prawnym w tej materii jest ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach. Warto już teraz podkreślić, że część jej przepisów została zmodyfikowana.

Nowe przepisy ws. baterii

Zasadniczo ustawa określa wymagania dotyczące wprowadzanych do obrotu baterii i akumulatorów, zasady wprowadzania do obrotu baterii i akumulatorów, zasady zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i zużytych akumulatorów. Ustawa ma na celu:

  • ograniczenie negatywnego wpływu baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i zużytych akumulatorów na środowisko przez redukcję ilości substancji niebezpiecznych w bateriach i akumulatorach oraz właściwe zbieranie i recykling powstających z nich odpadów, w tym przez wspieranie wysokiego poziomu zbierania zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych;
  • zharmonizowanie wymogów dotyczących zawartości metali ciężkich w bateriach i akumulatorach oraz wymogów dotyczących ich oznakowania;
  • zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego i uniknięcia zniekształcenia konkurencji w obrębie Unii Europejskiej.

 

 

Zgodnie z nowymi przepisami, od 2014 r., zbierający zużyte baterie lub zużyte akumulatory jest obowiązany do przekazania zużytych baterii i zużytych akumulatorów bezpośrednio prowadzącemu zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, a w przypadku zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych - w pierwszej kolejności prowadzącemu zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, który prowadzi co najmniej sortowanie zużytych baterii lub zużytych akumulatorów. Zbierający zużyte baterie kwasowo-ołowiowe lub zużyte akumulatory kwasowo-ołowiowe jest obowiązany do przekazania tych baterii i akumulatorów prowadzącemu zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów. Zbierający zużyte baterie niklowo-kadmowe lub zużyte akumulatory niklowo-kadmowe jest obowiązany do przekazania tych baterii i akumulatorów prowadzącemu zakład przetwarzania bniklowo-kadmowych lub zużytych akumulatorów niklowo-kadmowych.

 

Zbierający zużyte baterie lub zużyte akumulatory jest obowiązany do prowadzenia ewidencji obejmującej informacje o masie zebranych zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych, ogółem i w rozbiciu na poszczególnych wprowadzających baterie lub akumulatory, z którymi ma zawartą umowę, W przypadku wprowadzających baterie przenośne lub akumulatory przenośne, którzy przekazali realizację obowiązków wynikających z ustawy temu samemu podmiotowi, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy, w tym obowiązek podpisania umowy ze zbierającym zużyte baterie lub zużyte akumulatory, dopuszcza się możliwość sporządzenia zbiorczych informacji. Przez masę zużytych baterii i zużytych akumulatorów należy rozumieć odpowiednio masę zużytych baterii lub zużytych akumulatorów zebranych bezpośrednio od użytkowników końcowych, z miejsc odbioru oraz zakładów przetwarzania w rozumieniu przepisów o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym i przekazanych prowadzącemu zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów.

 

Nowe przepisy dotyczą szczególnie trzech rodzajów baterii i akumulatorów. Chodzi o baterie wykorzystywane w zegarkach, zabawkach czy przenośnych urządzeniach. Na polskim rynku w ciągu roku pojawia się około 10 tysięcy ton takich produktów. Równie ważne są akumulatory samochodowe. Masa sprzedanych w ciągu roku urządzeń to około 48 tysięcy ton. Ustawa obejmie także akumulatory przemysłowe (33 tysiące ton).

 

Wg stanowiska Ministerstwa Środowiska „Ci, którzy wprowadzają na rynek baterie i akumulatory będą zarejestrowani na specjalnej liście w urzędach marszałkowskich. Będą oni musieli przygotowywać raporty o masie sprzedanych przedmiotów. Podobne dane będą musiały przedstawić firmy zajmujące się recyklingiem baterii. Z części nowych przepisów będą zwolnieni mali przedsiębiorcy, którzy w danym roku kalendarzowym wprowadzili do obrotu baterie lub akumulatory przenośne o masie, która nie przekroczyła kilograma. Dotyczy to także wprowadzających na rynek baterie lub akumulatory przemysłowe, baterie lub akumulatory samochodowe o łącznej masie nie przekraczającej 100 kilogramów”.

Data: 22.02.2014 08:08
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: baterie, akumulatory, zużyte baterie, zużyte akumulatory
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.