Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Usunięcie tych ciąż będzie karane więzieniem. Szczegóły tzw. kompromisu Prezydenta Dudy
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

4.9/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Problem uzależnienia narkotykowego jest niezwykle istotny dla polskiego ustawodawcy. W związku z tym uchwalona została specjalna ustawa zajmująca się tym zagadnieniem – ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Już niedługo powinniśmy spodziewać się jej modyfikacji, a wszystko przez tzw. dopalacze.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Zgodnie z założeniami powyższego aktu prawnego, przeciwdziałanie narkomanii realizuje się przez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej, gospodarczej, oświatowo-wychowawczej i zdrowotnej, a w szczególności:

  • działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i zapobiegawczą;
  • leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych;
  • ograniczanie szkód zdrowotnych i społecznych;
  • nadzór nad substancjami, których używanie może prowadzić do narkomanii;
  • zwalczanie niedozwolonego obrotu, wytwarzania, przetwarzania, przerobu i posiadania substancji, których używanie może prowadzić do narkomanii;
  • nadzór nad uprawami roślin zawierających substancje, których używanie może prowadzić do narkomanii.

 

 

Obecny kształt ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uwzględnia szereg różnych substancji o działaniu narkotycznym, które są zakazane na terenie naszego kraju. Niestety nie dotyczy to tzw. dopalaczy, które jeszcze kilka lat temu były przedmiotem zainteresowania większości mediów w Polsce. Problem dopalaczy nie zniknął wraz z likwidacją placówek, w których można byłoby je bez problemu nabyć. Praktyka pokazuje, że środki tego rodzaju można nadal kupować. Niestety prawo nie reguluje faktu posiadania takich używek, tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku ciężkich narkotyków czy substancji psychoaktywnych.

 

W związku z powyższym ustawodawca zamierza znowelizować omawianą ustawę, tak aby dopalacze znalazły się na liście substancji zakazanych w naszym kraju, na równi z innymi narkotykami. Zgodnie z projektem ustawy, zmieni się definicja substancji psychoaktywnych działających na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Dzięki temu zakup tego rodzaju produktów będzie możliwy jedynie w aptekach i punktach aptecznych (pamiętajmy, że leki również należą do kategorii substancji psychoaktywnych). Tym samym zniknie możliwość sprzedaży niewiadomego pochodzenia substancji, oddziaływujących na zdrowie człowieka, za pośrednictwem Internetu czy w zwykłych punktach sklepowych. Warto przytoczyć w tym miejscu postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2009 r. (sygn. akt V KK 333/08), zgodnie z którym przepis art. 4 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stanowi legalną definicję środka odurzającego - jest nimf każda substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działająca na ośrodkowy układ nerwowy, określona w wykazie środków odurzających stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy.

 

Na chwilę obecną są to jedyne zmiany, o których mówi rząd. Z drugiej strony nie możemy zakładać, że planowana nowelizacja będzie bardzo niewielka. Powołany zostanie bowiem zespół do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych. To z kolei oznacza, że w przyszłości pojawią się zapewne nowe przepisy związane z kwestią dopalaczy. Wg wstępnych założeń, nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wejdą w życie dopiero pod koniec 2014 r. – nie jest to jednak ostateczny termin. Wszystko zależy od prac legislacyjnych, które są dopiero w początkowej fazie.

Data: 10.02.2014 10:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: przeciwdziałanie narkomanii, narkomania, narkotyki, dopalacze
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.