Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Zadośćuczynienie dla czterolatka za śmierć mamy

4.6/5 z 10 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Sąd Apelacyjny w Łodzi uznał, że czteroletniemu chłopcu z województwa wielkopolskiego, który stracił w 2010 r. w wypadku samochodowym mamę, należy się dodatkowo 150 000 PLN tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania. Jest to kwota sześciokrotnie większa, niż ustalił ubezpieczyciel. Tym samym sąd zgodził się z argumentami Auxilii i przyznał, że małoletni poszkodowany ma prawo do adekwatnej rekompensaty straty. Prawomocny wyrok zapadł 21 stycznia 2014 r. (sygnatura: I A Ca 896/13)

Zadośćuczynienie dla czterolatka za śmierć mamy

Wiek poszkodowanego nie ma znaczenia
Tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego zginęła matka chłopca, a jego ojciec poniósł ciężkie obrażenia i do dziś znajduje się w stanie paliatywnym, miał miejsce 7 września 2010 r. Dziecko miało wówczas 13 miesięcy. Po tym wydarzeniu, chłopczykiem zaopiekował się brat zmarłej, a ojcem - jego rodzice. Auxilia, w imieniu poszkodowanego, rozpoczęła standardową procedurę odszkodowawczą i zwróciła się do Ergo Hestii o należne zadośćuczynienie. Ubezpieczyciel dobrowolnie wypłacił łącznie zaledwie 25 000 PLN tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania za utracone dochody w wyniku śmierci mamy i bardzo poważnego stanu ojca, który nie może samodzielnie funkcjonować.

 


Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Kaliszu. W związku z tym, że tragicznie zmarła nie miała zapiętych pasów, czyli przyczyniła się do powstania skutków wypadku, w pozwie zażądano dodatkowo 150 000 PLN zadośćuczynienia i odszkodowania. Sąd pierwszej instancji wyrokiem z 10 maja 2013 r. ustalił łącznie kwotę 90 000 PLN. - Uzasadnienie tej decyzji naszym zdaniem było skandaliczne – mówi Bartosz Boberski, prezes Auxilii. - Mianowicie, sąd stwierdził, że „małoletni,  z racji wczesnego wieku, w jakim się znajdował w chwili tragicznego zdarzenia, nie pamięta osoby matki, zatem trudno w jego przypadku mówić o świadomym i głębokim poczuciu straty i krzywdy” - dodaje Bartosz Boberski.


Pełnomocnik poszkodowanego odwołał się od wyroku. Sąd Apelacyjny w Łodzi zgodził się z żądaniem w pozwie i chłopiec otrzyma, oprócz zapłaconych wcześniej 25 000 PLN, dodatkowo 150 000 PLN.
 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.