Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Kradzież w pociągu - odszkodowanie

5/5 z 15 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Polskie pociągi nie należą do najwygodniejszych, kłopot w tym, że nie są także bezpieczne, przynajmniej w takim stopniu, w jakim oczekują tego podróżni. W związku z tym podróżując koleją musimy czujnie obserwować nasz bagaż, chwila nieuwagi i możemy stracić go już na zawsze. Kto w takiej sytuacji odpowiada za powstałą szkodę? Jak się okazuje, niekoniecznie musi to być PKP.

Kradzież w pociągu - odszkodowanie

Kradzieże w polskich pociągach zdarzają się nagminnie – nie jest to jednak wyłączna wina Polskich Kolei Państwowych. Ostatecznie to w gestii pasażera leży jego pilnowanie i odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą. W praktyce nie zawsze da się jednak ochronić przewożony dobytek, szczególnie jeśli podróż jest długa, a my musimy choć na chwile odpocząć. Niestety nawet nasz krótki sen jest okazją dla złodzieja.

 

 

O tym czy przysługuje nam w takiej sytuacji jakiekolwiek odszkodowanie, decyduje charakter przewożonego bagażu. Jeśli decydujemy się na przechowywanie plecaka czy torby w przedziale, szanse na uzyskanie odszkodowania są raczej niewielkie. Przewoźnik nie odpowiada bowiem za bagaż pozostawiony do dyspozycji pasażera. W związku z tym jakakolwiek kradzież w takim przypadku powoduje, że winy nie można przypisać Polskim Kolejom Państwowym. Rozwiązaniem może być jednak ubezpieczenie bagaży – wówczas odpowiedzialność odszkodowawcza spadnie na ubezpieczyciela. Pasażer musi jedynie złożyć odpowiedni wniosek z żądaniem wypłaty odszkodowania.

 

Warto jednak podkreślić, że szansa na uzyskanie odszkodowania od PKP jest w dwóch przypadkach możliwa. Po pierwsze, jeśli utrata lub zniszczenie bagażu nastąpi na skutek wypadku kolejowego. Po drugie, jeżeli szkoda powstanie w związku z zapewnieniem przez przewoźnika przechowywania bagażu w miejscu dostępnym wyłącznie dla personelu pociągu. Odpowiada to bagażowi nadawanemu do luku samolotu (bagażowi rejestrowanemu). W takich sytuacjach poszkodowany pasażer musi sporządzić wniosek o wypłatę odszkodowania, dołączyć do niego bilet z podróży oraz wskazać co i w jakich okolicznościach zaginęło lub zostało uszkodzone. Możemy pokusić się o oszacowanie wartości utraconych przedmiotów, jednak o kwocie odszkodowania zadecyduje ostatecznie przewoźnik – jeśli w ogóle zechce je nam wypłacić. Pismo składamy w siedzibie PKP, osobiście lub listem poleconym.

 

Widzimy zatem, że możliwości uzyskania odszkodowania za ukradziony bagaż w pociągu są mocno ograniczone. Szansa na odzyskanie chociażby części pieniędzy pojawi się w zasadzie tylko wtedy, gdy sami zadbamy o przewożone rzeczy i po prostu je ubezpieczymy. Warto w tej kwestii skorzystać z ubezpieczenia zewnętrznej firmy, ponieważ tylko takie gwarantuje uzyskanie słusznego odszkodowania. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przezorność i baczne pilnowanie swoich bagaży – wówczas nie grozi nam ich utrata, a żmudne procedury odszkodowawcze będą niepotrzebne.

Data: 21.01.2014 11:47
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: kradzież, kradzież w pociągu, kradzieże, kradzieże w pociągach, ukradziony bagaż w pociągu
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.