Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Sposoby dochodzenia roszczeń z tytułu błędu medycznego

5/5 z 21 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Dla nikogo nie jest już zaskoczeniem, że nieustannie wzrasta liczba skarg, zawiadomień, oraz pozwów, które mają na celu dochodzenie roszczeń związanych z błędami medycznymi.

Sposoby dochodzenia roszczeń z tytułu błędu medycznego

Jeszcze do niedawna jedyną drogą dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia na skutek udzielonych świadczeń zdrowotnych pacjent mógł dochodzić jedynie przed sądem cywilnym. Jednakże z dniem 1 stycznia 2012 roku, na mocy znowelizowanej ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, weszły w życie regulacje wprowadzające zupełnie nowy – alternatywny wobec postępowania sądowego – sposób dochodzenia roszczeń z tytułu zdarzeń medycznych, będących następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalach.

 

 

I tak, pacjent, który chce uzyskać rekompensatę finansową za błąd medyczny, może:

  •  wystąpić z pozwem do sądu cywilnego

lub

  •  złożyć wniosek do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

 

Występując z roszczeniem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przed sądem cywilnym, poszkodowani pacjenci zobowiązani są nie tylko określić wysokość tych roszczeń, ale i wykazać, że jest ona uzasadniona w świetle okoliczności konkretnej sprawy.

 

Podobne wymogi formalne i obowiązki ciążą na pacjentach, żądających ustalenia zdarzenia medycznego przed wojewódzkimi komisjami do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Tryb ten dotyczy jednak zdarzeń medycznych, będących następstwem świadczeń zdrowotnych udzielonych wyłącznie w szpitalach, które miały miejsce po 1 stycznia 2012 r.

1 2 dalej
Data: 13.01.2014 14:22
Autor/źródło: Laurifer Adwokaci i radcowe prawni
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: medycyna, pacjent, błędy lekarskie, odszkodowanie za błędy lekarskie, odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, zdrowie pacjenta
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.