Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy wykaz państw z zakazem lotów
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Dozór elektroniczny dla pijanego kierowcy

5/5 z 11 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Jeśli zostałeś skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia do roku pozbawienia wolności możesz odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego, poza zakładem karnym.

Dozór elektroniczny dla pijanego kierowcy

Na czym on polega?

Dozór elektroniczny polega na kontrolowaniu zachowań skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu odpowiednich urządzeń elektronicznych.

 

Do zastosowania w/w sytemu przed wszystkim potrzebna jest zgoda skazanego na odbycie kary pozbawienia wolności do roku. Co więcej przed sądem penitencjarnym należy wykazać dalsze przesłanki tj.: okoliczność że cele kary zostaną osiągnięte mimo nieprzebywania w zakładzie karnym, skazany posiada stałe miejsce pobytu (nie musi być to miejsce zameldowania), zgodę wyrazili pełnoletni domownicy oraz spełnione są warunki techniczne. Sąd będzie brał pod uwagę dotychczasową postawę i zachowane skazanego przy wydawaniu zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego.

 

Podczas odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego skazany ma obowiązek przebywania we wskazanym przez sąd penitencjarny miejscu w wyznaczonym czasie, udzielania wyjaśnień z przebiegu dozoru, noszenia nadajnika, dbania o powierzone mu elektroniczne urządzenie rejestrujące, poddawanie się czynnościom kontrolnym oraz odbierania połączeń telefonicznych umieszczonych w specjalnym urządzeniu monitorującym. Jednakże istnieje możliwość opuszczania miejsca zamieszkania do 12 h w celu wykonania pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy sprawowania opieki nad rodziną. System ten nie pozbawia kontaktów z rodziną.

 

O odbycie kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego najlepiej starać się jak najszybciej po prawomocnym wyroku skazującym na karę bezwzględnego pozbawienia wolności lub po prawomocnym postanowieniu Sądu o zarządzeniu wykonania (odwieszeniu) kary pozbawienia wolności. Jeżeli przegapiłeś ten moment, pamiętaj, że możesz starać się o dozór elektroniczny również po osadzeniu w Zakładzie Karnym.

 

Pamiętaj, że na postanowienie sądu odmawiające zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego przysługuje zażalenie.

 

Kancelaria Laurifer Adwokaci i Radcowie Prawni

Data: 22.11.2013 12:22
Autor/źródło: Laurifer Adwokaci i radcowe prawni
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: prawo karne, skazany, dozór elektroniczny, urządzenie monitorujące, monitoring, zakład karny
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.