Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Nowy wykaz państw z zakazem lotów
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Kary za wykroczenia

5/5 z 11 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Kodeks wykroczeń jest aktem prawnym zawierającym nie tylko typizację poszczególnych czynów zabronionych będących wykroczeniami, ale także ogólne zasady dotyczące pociągania do odpowiedzialności karnej sprawców takich czynów. Powyższy akt prawny odnosi się także do kwestii kar wymierzanych za wykroczenia.

Kary za wykroczenia

Zgodnie z treścią art. 18 KW, karami są:

  • areszt;
  • ograniczenie wolności;
  • grzywna;
  • nagana.

W praktyce ustawodawca w zdecydowanej większości wykroczeń wskazuje na karę grzywny. W ostatnim okresie ich działania (1999-2001) kara grzywny była przez nie orzekana w 92-94% (w pierwszych latach obowiązywania kodeksu wykroczeń - w 90-92%), kara aresztu bezwzględnego - w 0,1-0,03% (w latach 70. - 1,4-2%), aresztu z zawieszeniem jego wykonania - w 0-0,002% (na początku lat 70. - 0,3-0,6%), kara ograniczenia wolności - 0,5-1,4% (uprzednio - 1,8-3%), zaś nagana - w 2,5-3% (wcześniej - 2-2,5%).

 

 

Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni. Pamiętajmy, że wymierza się ją w dniach. Z kolei kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc. W czasie odbywania kary ograniczenia wolności ukarany:

  • nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu;
  • jest obowiązany do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne (polega to na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w odpowiednim zakładzie pracy, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej w wymiarze od 20 do 40 godzin. W stosunku do osoby zatrudnionej organ orzekający, zamiast obowiązku takiej pracy może orzec potrącenie od 10 do 25% wynagrodzenia za pracę na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny wskazany przez organ orzekający; w okresie odbywania kary ukarany nie może rozwiązać bez zgody sądu stosunku pracy);
  • ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.

1 2 dalej
Data: 21.11.2013 11:00
Autor/źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: kara, kara grzywny, kara aresztu, kara aresztu bezwzględnego, kara ograniczenia wolności
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.