Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Ogłoszono o wolnych stanowiskach w sądach powszechnych
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Obliczanie terminów w prawie cywilnym

4.9/5 z 17 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Upływ czasu odgrywa bardzo ważną rolę w stosunkach cywilnoprawnych. Z upływem lub nadejściem określonego terminu mogą wiązać się różne skutki prawne, takie jak np. powstanie albo ustanie stosunku prawnego, przedawnienie roszczeń.

Obliczanie terminów w prawie cywilnym

Kodeks cywilny określa zasady dotyczące kwestii obliczania terminów. To właśnie regulacje kodeksu cywilnego będą miały zastosowanie, jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego obliczania.

 

Można rozróżnić terminy początkowe i terminy końcowe. Termin początkowy jest to moment, w którym powstaje skutek czynności prawnej, natomiast terminem końcowym określamy chwilę ustania skutku czynności prawnej.

Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. W przypadku, gdy początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.


Przykład:
Jeśli w umowie wyznaczono siedmiodniowy termin na dokonanie określonej czynności, a ustalono go 1 grudnia, to zacznie on biec od dnia następnego i upłynie 8 grudnia.

 

Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.


Przykład:
Jan Kowalski dnia 10 stycznia 2013 r. zawarł z Michałem Nowakiem umowę pożyczki , zgodnie z którą Jan Kowalski miał oddać Michałowi Nowakowi pożyczone pieniądze w terminie 8 miesięcy od dnia zawarcia umowy. W związku z powyższym Jan Kowalski jest zobowiązany zwrócić pieniądze najpóźniej w dniu 10 września 2012 r.

1 2 dalej
wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.