Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2021 roku
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Alimenty na rzecz małżonka po ustaniu małżeństwa

5/5 z 14 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Alimenty na rzecz małżonka po ustaniu małżeństwa

O przyznanie alimentów można wnosić podczas trwania postępowania rozwodowego, albo w późniejszym czasie. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu zazwyczaj wygasa dopiero w razie zawarcia przez niego nowego małżeństwa. Wtedy koniecznym staje się wystąpienie do sądu z pozwem o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, co będzie skutkowało zaprzestaniem egzekwowania alimentów przez komornika. Ewentualnie, gdy sytuacja majątkowa byłego małżonka ulega istotnej poprawie można wystąpić do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Ubocznie wspomnieć trzeba, iż w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego nawet pozostawanie w konkubinacie przez uprawnionego do alimentacji nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego drugiego z rozwiedzionych małżonków.

Natomiast gdy rozwód nastąpi bez orzekania o winie, małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Co za tym idzie, może wnosić o przyznanie alimentów wyłącznie wówczas, gdy znajduje się w niedostatku, a przy ustalaniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę możliwości finansowe przyszłego alimentodawcy. Gdy zobowiązanym do wypłaty alimentów jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni. Warto na koniec podkreślić, że obowiązek świadczeń alimentacyjnych po rozwodzie stanowi kontynuację obowiązku wzajemnej pomocy powstałego przez zawarcie związku małżeńskiego.

 

Powyższe wynika wprost z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.


 

wydrukuj

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.