Załóż bezpłatne konto Zaloguj się Zaloguj się przez Facebooka
Kalendarz studenta: Brak wydarzeń na dziś
Polecamy: Egzamin adwokacki i radcowski 2018 w statystykach
Z ostatniej chwili...
Sonda Na którą aplikację się wybierasz?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Przedawnienie opłaty za parkowanie samochodu

4.8/5 z 19 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Zdecydowana większość polskich miast decyduje się na wprowadzenie opłat za korzystanie z parkingów. W tym celu stawiane są liczne parkomaty, czyli urządzenia służące do wykupowania biletów postojowych - z reguły na ściśle określony czas. Cena za parkowanie naszego samochodu w mieście jest jednak bardzo zróżnicowana. Jeżeli jednak nie chcemy płacić za postój auta, musimy liczyć się z dotkliwszą sankcją finansową, niż cena niewykupionego biletu.

Przedawnienie opłaty za parkowanie samochodu

Sprawdzaniem ważności biletów postojowych zajmują się ściśle wyznaczone przez miasto osoby, które bardzo skrupulatnie dbają o to, aby właściciel samochodu nie przekroczył wykupnego limitu czasu na parkowanie. Jeżeli kierowca spóźni się choć o minutę i nie wykupi nowego biletu lub nie odjedzie z parkingu, a także gdy w ogóle nie wykupił biletu postojowego, nakładana jest na niego kara finansowa, popularnie określona mandatem. W praktyce wartość owego mandatu wynosi kilka krotność, a czasami kilkunastokrotność ceny niewykupionego bądź nieważnego biletu postojowego. Część kierowców z niesmakiem decyduje się na uiszczenie kary, zdarzają się jednak tacy, którzy płacić nie chcą. Warto jednak wiedzieć w jakim terminie następuje przedawnienie opłaty za parkowanie samochodu.Zgodnie z treścią art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Z kolei art. 13 f powyższego aktu prawnego stanowi, że za nieuiszczenie opłat postojowych pobiera się opłatę dodatkową. Rada gminy albo rada miasta określa wysokość takiej opłaty dodatkowej oraz sposób jej pobierania. Wysokość opłaty dodatkowej nie może jednak przekroczyć 50 zł. Opłatę dodatkową pobiera zarząd drogi, a w przypadku jego braku zarządca drogi. Kwestia przedawnienia omawianych opłat została uregulowana w art. 40d ustawy o drogach publicznych, a nie jak sądzą niektórzy kierowcy w Kodeksie karnym. Pamiętajmy, mandat za nieopłacone parkowanie w mieście nie jest mandatem w rozumieniu prawa karnego, stąd też nie podlega przepisom karnym. Wracając jednak do kwestii przedawnienia opłaty za parkowanie auta, przytoczony powyżej przepis stanowi, że w przypadku nieterminowego uiszczenia takich opłat pobiera się odsetki ustawowe. Przedmiotowe opłaty wraz z odsetkami za zwłokę podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Obowiązek uiszczenia opłat przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym opłaty lub kary powinny zostać uiszczone. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że przepis wprowadzający powyższy okres przedawnienia nie dotyczy okresu sprzed 1 stycznia 2006 r. – wtedy polski system prawny nie znał 5-letniego terminu przedawnienia w mawianej materii. Część prawników uważa, że w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie ogólny 10-letni termin przedawnienia wynikający z przepisów Kodeksu cywilnego. Inni prawnicy nie zgadzają się z tego typu argumentacją. Istnieje zatem problem co począć z mandatami wystawionymi przed 1 stycznia 2006 r. – to kiedy się one przedawniają jest sporne w polskim środowisku prawniczym.

 

wydrukuj wyślij znajomemu

WASZE KOMENTARZE

® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.